Napište, co hledáte

Domy z pytlů, krok za krokem

Share

02Vystavění stěn z pytlů se zeminou (Earthbag building) — rychlý a levný způsob stavby se stal nedávno velmi známým a užívaným, zvlášť v kruzích „alternativních“ stavitelů a budovatelů ekologických sídel (vesniček). Využívání hlíny – materiálu, který doslova leží u nohou, a maximální jednoduchost způsobu stavby ho činí přístupným pro mnohé začínající stavitele.

V 80- tých letech minulého století přišla do Ameriky móda hliněných domů. Nadšenci staveb z hlíny jezdili do Anglie, kde dosud stojí hliněné domy staré 500 let a přes své stáří se stále užívají.

Příklad z Anglie natolik Američany nadchnul, že se rozhodli nejen stavět tyto domy, ale i rozvinout nové technologie. Výsledkem tohoto snažení se stal Cal-Earth, institut v jižní Kalifornii, který se zabývá rozvojem a popularizací „zemního“ stavitelství. Jeho zakladatelem a ředitelem je Nader Chalili.

03Nejzajímavějším dílem institutu je technologie Eatrhbags nebo „Supersaman.“ Zvláště Eatrhbag jsou pytle naplněné zeminou, které můžete podle zvláštního návodu připravit doma. Místo pytlů se někdy používají „trouby“ z tkanin (pozn.překl, u nás se říká rukávy). Stavba tímto způsobem je mnohem snazší a rychlejší než z tradičních nepálených cihel.Jediný problém pro stavitele je ten, že rovné stěny se stavějí hůř než zaoblené nebo kupole. Pro stavbu budov se používá nepálená hlína, která se plní do pytlů z tkaniny, nepodléhající rozkladu, např. propylen. Pokud je hlína příliš suchá, vlhčí se.Pytle se ukládají tak, aby tvořily stěnu, pěchují se ušlapáváním nebo nějakým mechanizmem (vibrační pěch-žaba ?). Na prvou řadu se položí druhá, o maličko užší (spíš asi posunuté).Tak se pokračuje, až se kopule uzavře Pokud je použito trouby (rukáv), nenaplňuje se natuho a ukládá se do spirály. Mezi vrstvy se pokládá obyčejný ostnatý drát, který pomáhá spojit vrstvy pytlů nebo rukáv, stejně jako obyčejné cihelné zdi spojuje (vyztužuje) malta.

dome-cluster-sm1

Okna a dveře se dělají tak, že se při ukládání pytlů vynechá otvor zakončený klenbou. Po vyschnutí se dům omítne, omaže nebo se z venku natře cementovým mlékem. Jestli má hlína v dané lokalitě takovou kvalitu, že se po vyschnutí nerozpadne, mohou se použít jakékoli staré pytle.Po udusání už ztrácejí funkci. Pro základy se také používají pytle, ale naplňují se štěrkem nebo kamením s hlínou.. 

Kromě rychlosti stavby jsou tyto domy také zajímavé tím, že na rozdíl od tradičních staveb z nepálených cihel snášejí zatopení vodou. Vždyť pytle s hlínou se používají při záplavách jako hráze Kupolové domy jsou velmi pevné.Jejich forma roznáší vnější napětí (zatížení) rovnoměrně ve všech směrech. Kromě toho zatížení kupole v ní vyvolává membránové (plošné) napětí s ohybem jen v malé míře. V současnosti se používají kupole ve tvaru elipsoidu nebo konusu (konické jsou jednoduší na zhotovení, ale ekonomičtější jsou sférické). 

enviro-dome

Samozřejmě, že dům postavený z pytlů s hlínou vlastníma rukama nebude mít přesný tvar, ale vtip je v tom, že bude kupole dobře fungovat i když nebude ideálně přesná. Sám Chalili věří, že tradiční kvadratický dům s vertikálními stěnami může spadnout, ale kupolovému domu se to stát nemůže. Kromě toho pro zvětšení pevnosti někdy do směsi hlíny přidávají cement. Architekt má rozpracovanou ještě jednu technologii-domy z vypálené hlíny.Kupolový dům se vysuší a vypálí podobně jako keramický hrnek. Domy z pytlů i keramické domy se staví překvapivě rychle. Tři lidé mohou postavit celý dům za týden i bez jakýchkoliv zkušeností se stavěním.

V roce 2001 dva zaměstnanci OSN, Omar Becket a Lorenzo Jimez de Luis, navštívili Institut v Kalifornii a zkusili na vlastní kůži , jak se v domě žije. Přenocovali v něm a usoudili, že stavby Chaliliho jsou velmi příjemné na bydlení. Když vezmeme v úvahu rychlost jejich stavby a nízké náklady, doporučili je jako stavby pro řešení bydlení běženců z Blízkého Východu. Kromě tohoto čistě pozemského účelu čekají stavby tohoto architekta na svoji příležitost. V NASA je už dávno přijali jako možnou variantu výstavby kolonie na Měsíci.

* * *

Instruktáž krok za krokem

Právě čtete krátký návod, jak vznikal náš první kupolový dům z pytlů s hlínou. Nazvali jsme ho Riceland podle názvu firmy na polypropylenových pytlech, které jsme použili. Vnitřní průměr je 3,4 metru. Taková kupole může být použita jako zahradní domek nebo se v krajním případě může stát příkladem útočiště lidí, kteří ztratili domov (bezdomovci). Konstrukce je dostatečně stabilní i v seismických podmínkách, vydrží zátopy i uragány. Může být použita jako pomoc pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou při katastrofách jako např. v Pákistánu, Turecku, Indii, Indonesii apod.

Vyrovnejte pozemek
Nejdřív je potřeba vybrat pozemek pro kupolový domek. Podle feng-šuej a hvězd, dobře odvodněn, aby se tam během roku nikdy neshromažďovala a netekla voda. Potom určíme na zemi kruh a do středu zatlučeme kůl, k němu přivážeme provaz a nakreslíme kruh, musíme vzít v úvahu tloušťku stěn. V naše případě to byly 3m. Uvnitř kruhu pozemek dobře vyrovnáme pomocí vodováhy, lopaty a rukou :). Na stinném místě ukládejte drny i s kořeny a vrchní vrstvu ornice na pozdější konečné úpravy okolí.

04

 

Vykopání rýhy pro základy
V místech , kde jsou těžší nepropustné půdy musíme udělat drenáž (štěrk a drenážní vrstva (větší kameny). Pomůže to vyřešit problém navlhání pytlů a v zimě promrzání základů.Nakreslit musíte vnější i vnitřní obrys stěny. Tloušťka stěn závisí na šířce pytlů, které použijete. Nezapomeňte označit, kde bude vchod a přidat na zárubně.Všimněte si, že zde jsou dveře posunuté dovnitř, aby se daly postavit svisle.Teď se zase chyťte lopaty!

05

 

Zasypejte rýhu kameny
Nasbírejte nebo přivezte odněkud kameny a zasypejte drenáž (pozn.překl.Dala bych tam drenážní trubky, zasypala štěrkem a na to položila síť, aby to kameny nepoškodily. Všimněte si pletiva na boku jako bednění.). Měl by to být kámen, který se nerozpadá (ne pískovec apod.) nebo kusy betonu.Síť kolem základů je v tomto případě kvůli písčitému podloží, zabraňuje zatlačování kamenu do písku.a ničení drenáže.

06

 

Kolik nasypat do rýhy?
To záleží na tom, v jaké výšce chcete založit první řadu pytlů. My jsme ukládali od úrovně země, pokud se nevyskytují povodně a zemětřesení, je lépe zapustit první řadu trochu do země.Když je jedna řada pytlů v zemi, sama kupole vydrží i když se vrstva země kolem poruší..

07

 

Jaké použít pytle?
My jsme použili 50 funtové pytle z polypropylenu od rýže (v našich podmínkách to budou 50 kg pytle od mouky, cukru tkané z polypropylenu), prodávají se po tisíci kusech (v Emerice). Tyto pytle jsou zvlášť vhodné pro sypké hmoty. Pokud budete pytle plnit něčí vlhkým a míchat to s cementem (řídkým bet.mlékem), dají se použít pytle z přírodnějšího materiálu (pytloviny), protože po vyschnutí stěny už nebude důležitá pevnost pytloviny. Rozměr 50-ti funtových pytlů plně vyhovuje, tloušťka stěny je pak 38 cm. Pokud máte různé rozměry pytlů, dejte větší dospodu a menší nahoru.Dají se použít i rukávy, ale my dáváme přednost pytlům z těchto důvodů:

  1. pytle jsou levnější
  2. zvládne to jeden člověk
  3. jednotlivý pytel je lehčí (v našem případě 16 kg)
  4. pytel se švem dole můžete kdekoliv postavit a rukáv se rád kácí.

Plnění pytlů
Teď můžete plnit pytle vaším materiálem. My jsme použili místní vulkanický štěrk (hrudkovou hlínu), která je lehká a dobře tepelně izoluje.Dá se použít cokoli z místních surovin, ale musíte posoudit jak bude tepelně izolovat.Dá se taky použít perlit (nebo keramzit) ve směsi s plevami, slupkami apod.Obraťte pozornost k obrázku-pytle se plní pomocí široké trouby. Nahoře nedosypeme asi 20-25 cm a zaděláme.

08

 

Ukládání pytlů
První řadu pytlů uložte přesně podle linie na vrstvu kamenů v rýze.Pozorně ukládejte každý pytel tak, aby byl dobře podhrnutý pod přecházejícím pytlem. Před položením každého pytle nezapomeňte uložit pod něj kus polypropylenového provázku (cca 1,5m)-stáhnete jím k sobě dvě-tři řady.

09

 

Zhutnění pytlů

10

Ukládka ostnatého drátu
Než začneme pokládat další řadu je potřeba položit dva čtyřostné ostnaté dráty na upěchované pytle.Odstup drátu asi 10 cm od vnějšího okraje. Zatižte drát kameny, aby se neposunul než uložíte další řadu pytlů. Drát má dvě funkce:

  1. pomáhá mezi sebou spřáhnout pytle,
  2. zabraňuje rozestoupení stěny při zatížení shora.

11

Ukládání následujících řad
Několik prvních řad se ukládá jako vertikální stěna, přesně nad sebe, první řady jsou svázány provázky, které zajišťují přesnost a později poslouží k uchycení armatury pro závěrečnou mazaninu. (štuk)

12

 

Výpočet formy kupole
Jednoduchý způsob vztyčení kupole-poloměr je přibližně tak velký jako průměr základového kruhu. Použijte provázek a dbejte, aby vždy procházel středem stavby.Tak se dá vystavět kopule do výšky asi 2,5m, dál pokračujte ve formě konusu-v řezu se jeví jako rovnostranný trojúhelník. Dá se použít dřevěná forma –rovnostranný trojúhelník- pro přesné položení horních pytlů. (pozn.překl.: na jedné spodní fotografii je vidět taková forma při vytvoření klenby nad dveřmi.)

1314

 

Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/domy-z-pytlu/