Napište, co hledáte

Šépka architekti- bydlení na umělých ostrovech

Share

P6130020aZdá se vám bydlení na vlastním ostrově jako nedosažitelný sen? Díky studiu Šépka architekti jsme v Čechách tomuto snu zase o krok blíže. Pokud jste milovníky vodního prostředí, mohou být umělé ostrovy, kterým u nás chybí jakákoliv tradice, téměř plnohodnotnou alternativou klasickému bydlení. Přestože se jedná zatím pouze o studii, není bydlení na umělých ostrovech v naší republice výmyslem daleké budoucnosti.

Ostrovy jsou dle návrhu rozděleny na dvě části, z nichž je jedna určena pro stavbu domu a druhá pro samotnou zahradu. Ostrovy jsou spojeny lávkou a celkové prostředí ostrova tvoří intimní a poklidnou atmosféru. Pokud jste příznivci architektonických projektů, které by svou neotřelostí dokázaly zpestřit české vodní prostředí, pojďte si o celkovém projektu a možnostech inovativního bydlení přečíst několik zajímavých slov od autora studie, pana Jana Šépky, zakladatele architektonické kanceláře Šépka architekti.

Jaký je Váš osobní názor možnosti bydlení na umělých ostrovech v ČR? Myslíte si, že zde máme dostatečné podmínky pro jejich tvorbu a jaký postoj dle Vašeho mínění zaujímají Češi vůči takovýmto alternativám klasickému bydlení?
Češi jsou v otázce bydlení obecně hodně konzervativní, což dosvědčuje stále výrazně převažující výstavba katalogových domů. Přitom bydlení v hausbótech bylo i v minulosti určitou alternativou ke klasickému způsobu života v „kamenných“ domech. Ideální podmínky pro bydlení na vodě se podle mého názoru nabízí v nově vznikajících jezerech na Mostecku, kde se díky důlní činnosti velmi složitě zakládá. Plovoucí ostrovy a domy by v takových případech mohly znamenat i cenově dostupnou a zároveň atraktivní polohu.

V jakém cenovém rozmezí by se domy/byty na umělém ostrově pohybovaly?
Jedná se o dražší standard. Jako u každé stavby záleží ale samozřejmě na tom, jaký dům si vyberete, jak má být velký, jaké materiály budete chtít použít apod.

Váš projekt je zatím ve stavu studie. Jak na tvorbu umělých ostrovů a bydlení na nich pohlížejí investoři?
V tomto případě byla investorem menší developerská firma. S nápadem výstavby skupinky domů na vodě přišli sami a oslovili několik architektonických kanceláří. Celý projekt měl představovat ve výsledku zhruba 10 různých objektů. Většina z nich by byla nabídnuta k prodeji. Jedná se tedy řekněme o developerskou akci s tím, že jeden z investorů také zamýšlí v této lokalitě bydlet.

• Co vše dle Vás nabízí bydlení na umělém ostrově? Jaké jsou jeho kladné a záporné stránky?
V každém případě se jedná o nestandardní atypické bydlení, které je vhodné pro lidi, kterým je toto nekonvenční řešení blízké, a odpovídá jejich způsobu života. Mimořádný je samozřejmě především přímý kontakt s vodou, který má svá plus i mínus. Atmosféra v těchto domech je určitě jedinečná. Naproti tomu přístup k domu není samozřejmě tak komfortní, auto si přímo v domě nezaparkujete.

Druh toho bydlení není patrně pro každého. Komu byste ho doporučil a komu naopak ne?
Jak už jsem uvedl, doporučil bych ho lidem, kteří hledají netradiční bydlení, vyhledávají místa s jedinečnou atmosférou, popř. mají významný vztah k vodě. Tato kritéria upřednostní i za cenu případných ústupků jinde. S doporučením bych váhal u lidí s omezenou pohyblivostí, i když i zde lze jistě nalézt řešení. Především bych ale nechal rozhodnutí na samotných lidech, myslím, že takovýto projekt si buď zamilujete, nebo se pro vás nehodí

Pečujte o svého plechového miláčka: Jak dát automobil pořádně „do pucu“?
Zpříjemněte si čekání na Vánoce s voňavými bylinkami
Sennheiser ACCENTUM Wireless posouvá zvukové i technologické hranice střední třídy bezdrátových sluchátek
Proč si pořídit sítě proti hmyzu
Jmenuji se jersey a oplývám neodolatelnou hebkostí
Střídač EPS jako spolehlivé řešení při výpadku proudu v chytré domácnosti
O chlup jednodušší úklid
Veletrhy FOR INTERIOR, FOR GARDEN a DESIGN SHAKER: Zdravé spaní, interiérový design a vše pro dokonalou zahradu
Špinavý nebo zapáchající koberec? Poraďte si snadno a rychle
Nejčastější chyby při praní
LED světla vtisknou přívěsům Agados novou tvář
Domácí úklid – černá můra nebo pohoda?
Wi-Fi 6 a jak se na ni v domácnosti připravit?
Dějiny bydlení – Egypt
PĚT LET V NEJISTOTĚ? K PRODEJI NEMOVITOSTI SI RADĚJI PŘIZVĚTE INSPEKCI

TEXT: Hana Treutlerová, redakce Own Home
FOTO: Šépka architekti