Napište, co hledáte

Dům pro motorkáře – NE Apartment

Share

dum pro motorkare 1Japonští architekti Yuji Nakae, Akiyoshi Takagi a Hirofumi Ohno navrhli zajímavý dům určený speciálně pro milovníky motorek. I když na první pohled dům stojící v Tokiu nemá s motorkami nic společného, ba naopak se v něm odráží čisté prvky japonské architektury, přesto si majitelé bytů nemohou nový dům vynachválit.

Komplex osmi apartmánů budí z ulice dojem vlnící se vlajky, i když kopíruje po obvodu čtvercový půdorys pozemku, na kterém stojí.

Budova má uprostřed centrální nádvoří, kde se nacházejí vstupní dveře do všech z osmi tří podlažních bytů. Celý dům, který připomíná z výšky písmeno C, má u každého vstupu do bytu, typicky garáž pro motorku.

Půdorys ve tvaru C má praktické využití. Obyvatelé domu se díky tomu potkávají na centrálním prostoru objektu a udržují tak kontakt sami se sebou. I zvlněná stěna na vstupní straně objektu má svůj důvod. Poskytuje svým zakřivením maximální prostor po obvodové straně, ale zároveň zaručuje dostatečný objem potřebný pro každou bytovou jednotku. Proto mohli architekti bez problémů umístit osm vstupních dveří vedle sebe.

Stěny dělící jednotlivé byty musely být jemně zakřiveny, aby mohli být k obvodové stěně kolmé. Těmito zakřivenými stěnami dospěli architekti k tomu, že návštěvník celý prostor vnímá prostornější, než jaký ve skutečnosti je.

Celá konstrukce je slovy architektů navržena jako přirozený konec silnice, kam obyvatel domu zajede přes nádvoří rovnou do garáže, kde zaparkuje svůj motocykl a sám se pak přesune do obývacích pokojů.

Bezesporu velmi zajímavý objekt, který by našel své uplatnění i mimo úzkou skupinu motorkářů, pro kterou byl navržen.

Technické parametry: místo: Tokio, Japonsko architekt: Yuji Nakae, Akiyoshi Takagi, Hirofumi Ohno plocha: 201,89 m2 zastavěná plocha: 96,34 m2 celková podlahová plocha: 289,02 m2 přízemí: 96,34 m2 2. úroveň: 96,34 m2 3. úroveň: 96,34 m2 struktura: vyztužený beton a ocel maximální výška: 8050 mm doba výstavby: červen 2007 – prosinec 2007

(Zdroj: nakae-a.jp, foto: Hiroyasu Sakaguchi )