Napište, co hledáte

Jak se bydlí na silu? Rodinný dům nad střechami města

Share

Silo Olomouc 21Vysoké silo postavené nedaleko centra Olomouce nese ve své koruně rodinný dům. Ač se to může zdát jakkoliv bláznivé, opak je pravdou. Výtah, který musí překonat více jak třicetimetrový výškový rozdíl, odveze návštěvníka na vrchol betonové konstrukce, odkud se mu naskytne působivý výhled na celé město.

Celá příprava předcházející samotné, jeden a půlroční realizaci, trvala deset let. A dá se říci, že se trpělivost růže přináší. Jednak nástavba získala ocenění za nejlepší dům roku 2007 v soutěži Grand prix architektů, a pak v podobě bezkonkurenčního výhledu až do čtyřiceti kilometrů vzdáleného okolí.

Majitelé koupili silo, od společnosti Hanácké mlýny, kterou v minulosti postihl zničující požár, a proto se rozhodla nevyužitý betonový hranol prodat za výhodnou cenu. Jakmile se noví vlastníci dostali na vrchol sila, zamilovali se do výhledu, který se jim naskýtal. Několik dalších let pak zařizovali potřebná povolení a dokumenty, které by dovolili jejich záměr zrealizovat.

Ze tří, architekty (Tomáš Pejpek a Szymon Rozwalka) předloženích návrhů, zůstal nakonec pouze jediný, který se stal podkladem pro návrh čtvrtý a finální.

Slovo architekta Tomáše Pejpka „Největší plus je skvělá lokalita u hrany olomoucké památkové rezervace, ležící nad ‘mořem’ parků. Z hlediska návrhu, pokud se ta myšlenka časem naplní, jde o vytvoření několika specifických prostorů pro různé účely – obytný, intimní, pro zahradu, vstup a podobně, které mají mít každý svůj osobitý charakter, jsou poskládány nad sebou a spojeny výtahem.” 

(Zdroj: www.cplushoar.com; foto: Wojciech Krynski, Mirek Kolčava)