Napište, co hledáte

Filipi Pina a Maria Ines Costa – JA House

Share

08Guarda je nejvýše položeným městem v kontinentálním Portugalsku. Leží ve výšce 1056 metrů v pohoří Serra da Estrela a je z něj výhled do všech stran. Název města znamená hlídka, což je logické, protože bylo v minulosti vzhledem ke své poloze a blízkosti ke španělským hranicím obranným místem. Je typické krásnou, klidnou krajinou a svěžím vzduchem.

A právě zde se nachází JA House od Filipi Pinaho a Marie Ines Costy. Tento dům, zasazený mezi různé, nejednotné typy staveb, je kombinací venkovského a městského stylu, tak charakteristického pro většinu portugalských městských čtvrtí.

Kamenné ruiny jsou pozůstatkem tradičního domu, ke kterému byl přistavěn objekt nový. Architekti sice vizuálně oddělili starý objekt od nového, ale interiéry obou budov jsou navzájem propojeny. Dalším důležitým úkolem bylo vdechnout prázdným prostorům život a přivést denní světlo do útrob objektů. Centrálním místem domu se stalo uzavřené nádvoří se zavěšeným schodištěm.

Dispozice domu je řešena následovně. Obývací pokoj, kuchyně a garáž byly umístěny do přízemí nového domu, ložnice a knihovna pak do prvního patra objektu. Jakési čestné apartmá bylo zasazeno do původního objektu starého domu.

TEXT: redakce Own Home
FOTO: Joao Morgado
ZDROJ: Filipe Pina a Maria Ines Costa

Předchozí článek
Další článek