Napište, co hledáte

FRANCOUZSKÉ INTERIÉRY – PAŘÍŽSKÝ STYL

Share

titulkaFRANCOUZSKÝ INTERIÉR
Francie je hned po Rusku 2. největší zemí v Evropě. Její velikost je ovšem i v jiných oblastech. Kromě historické významnosti jsou velikány literatury, válečnictví, umění, filmu, gastronomie a mistry jsou i na poli designu. Vždyť, co si budeme povídat – Francie je zemí módy. A do módy přichází i francouzský styl bydlení!

01Francouzský styl mají v oblibě hlavně romantické povahy a ti, kterým je mnohem bližší ležérnost a trocha bohémského života než nekompromisní pořádek. Tento styl totiž vychází především z doby krále Ludvíka XVI.. Ludvík XVI. byl francouzský král z rodu Bourbonů. Vládl v letech 1774 – 1792. Jeho ženou byla Marie Antoinetta, dcera Marie Terezie. Nacházíme se tedy v době rokoka – z něhož také náš interiérový styl vychází a využívá jeho prvků.

Jak jsem již naznačila – francouzský interiér, zařízený v ušlechtilém a vznešeném duchu, je přívětivý pro bohémské duše. Přehlíží totiž drobné nesrovnalosti a náznaky nepořádku. Řídí se heslem: „Uklízíme jen proto, abychom žili, nikoliv naopak.“

Upozorňuji, že tento styl se dá v plné míře vykouzlit ve starých domech a bytech s vysokými stropy a nejlépe se štukatérskými pracemi. Ano v garsonce si to jen tak nevytvoříte, a pokud – nikdy to nebude mít takový šmrnc.

NEŽIJEME JEN VE MĚSTĚ

Podobně jako Britský koloniální styl (viz. http://ownhome.cz/novinky/interier/919-britsky-kolonialni-styl) se dělí na ten „honosný“ a „venkovský“, i francouzský styl se větví na podobná odvětví. Máme tu styl PROVENSÁLSKÝ, který hodně čerpá právě z prostředí venkova a styl PAŘÍŽSKÝ, charakteristický svou vznešeností a noblesou.

Obě větve jsou v současné době velmi populární. Je jen na povaze člověka a na prostředí, ve kterém žije, který si zvolí.

Klasický styl v klasickém rokokovém až klasicistním (empírovém) duchu má jisté výhody. Dá se velmi dobře kombinovat se současnými moderními či nadčasovými předměty. Anebo se můžete hezky zabydlet v pěkném romantickém hnízdečku po provensálsku – ten se upřímně hodí spíš na chalupu, či do rodinného domku na vesnici.

0203

NÁBYTEK

Obvykle se využívá světlý nábytek, nejčastěji v bílé a slonovinové barvě. Dále bývá velmi oblíbené zabarvení v odstínech modré, žluté a (méně často) zelené. Krom barevnosti je pro tento styl charakteristická odlehčená forma.

Francouzský styl si ale dokáže i zahrát s historií. Kombinuje moderní nábytek s historickým. Ale inspirace je nejen v historii – interiéroví designéři často nacházejí svoji múzu v přírodě. Celkový interiér nám tak může být svým vzhledem velmi blízký rustikálnosti, za užití správných doplňků a nábytku si můžeme navolit i míru rustikality.

Když je řeč o rustikálním nádechu v našem domově – nespojujte si jej nutně s nadměrnou zdobností. Tedy ne v tomto případě. Doplňky nemusí být extrémně zdobené nejrůznějšími vzory, ale mohou být i jednobarevné. Podstatné je především její množství.

0406

MATERIÁLY

Francouzský styl využívá snad všechny možné přírodní materiály. Dřevo, textil, kov, porcelán, kámen…

TEXTIL – textil je ve francouzském interiéru velmi významným atributem. Záclony, závěsy, ubrusy, dečky, nebesa – vše, co je volné, splývavé s nádechem tajemství. Využívá skutečně velkého množství textilií, stejně jako „Shabby chic“ interiér (viz. http://ownhome.cz/novinky/interier/926-interier-ve-stylu-shabby-chic). Je pravdou, že od francouzského interiéru můžeme nevědomky přejít k Shabby chicu, přestože jedno vzniklo ve Francii, druhé v Anglii.

0708

KOV – kov je samozřejmě velmi oblíbeným materiálem téměř ve všech interiérech. Ve francouzském se využívá nejen na doplňky, ale i na pevnější části – zábradlí, vrátka, brány, dveře, nohy od nábytku… Nejčastěji ve variantě tepaného kovu. Kovotepectví je umělecké řemeslo, které se zabývá ručním tvarováním kovů, většinou za studena.

09101113

 

„PAŘÍŽSKÝ“ FRANCOUZSKÝ STYL

Paříž je hlavní a zároveň největší město Francie. Město Eiffelovy věže, Saint Denis, Louvru a Mony Lisy.

OBÝVACÍ POKOJ

Francouzský elegantní styl má vznešený, avšak neokázalý efekt. Velký podíl na tom mají již zmiňované textilie (hedvábí, plátno, samet…). Celkově bývá sestaven pouze z tradičních materiálů.

Obývací pokoje bývají zařízeny okázale. Využívají jak moderních, tak starožitných kusů nábytku – vše brilantně sladěno! Obyčejně neobsahují samé strohé tvary, a když ano – nesmí na sebe poutat příliš velkou pozornost. Komfortní sedací souprava je podmínkou, stejně tak vznešený dojem! Obývací pokoj je zkrátka komfortní verze elegantního prostoru.

1415

LOŽNICE

Francouzské ložnice patří mezi opravdové skvosty moderního designu interiérů. Důležitá je vzdušnost a dojem lehkosti. Měli byste se cítit jako v bavlnce. Tomu také odpovídá zvolená barevnost – využívá se hlavně tlumených barev ve světlých odstínech. Všeobecně se vyhýbáme sytým odstínům, které by ložnici dodaly dojem jistého chaosu. A nejen proto jsou často situované do neutrální bílé barvy.

Častým prvkem ložnic bývají baldachýny, které vídáme hlavně v pohádkách. Navodí doma romantickou atmosféru. Dále využíváme jemné nebo historizující vzory.

161718

KOUPELNA

Koupelny se vyznačují svým romantickým nádechem. Přednostně se zde uplatňuje vícero střídmých dekorací a obecně se zaměřuje na preciznost detailu a celkový dojem – to mají oba styly francouzského bydlení společné. Tento styl je ale přeci jen ohledně koupelnového království více strohý, a rozhodně se nebojí extravagantních prvků.

Pro interiéry jsou typické oblé vany, obvyklé volně stojící. Základní vybavení doplňují malé odkládací stolky, stojací lampy se stínidly, svícny či staré nástěnné hodiny.

Barevnost koupelen bývá různá, ale dominuje zde zlatá, či stříbrná barva – myslím přímo lesklé části. Najdeme ji například u nožiček van, koupelových baterií, rámů zrcadel, držáků na ručníky a další hygienické potřeby. Typické bývají bílé obklady, mozaiková dlažba, fialovomodrý koupelnový textil, zdobená keramika a proutěné doplňky.

Textil je velmi důležitý všude, dokonce i v koupelnách. Bývají pokryty proužkovanými a květinovými, či pouze ornamentálními vzory v pastelových tónech. Velmi oblíbené jsou také textilní tapety. Na oknech jemné závěsy – samozřejmě i se žaluziemi nebo závěsky. Snad v žádné koupelně nechybí majestátní honosné zrcadlo, obvykle ve starožitném rámu, svícny a květinové dekorace (růže, hortenzie, hyacinty). A pro provonění se využívají bavlněné pytlíčky se sušenou levandulí rozmístěny v mističkách a ošatkách.

Pařížský styl, jak jsem již psala – je dramatičtější! Používá někdy i výraznější barvy – zejména černou, terakotovou a smaragdově zelenou. Dekorace připomínají prostředí kabaretů. Typické jsou například plakáty – cirkus, obrazy Toulouse Lautreca, Gaugina… Je možné využít i výraznější nábytek z tmavého dřeva, ovšem odlehčený dekorativním vyřezáváním, prořezáváním, či zdobením z tepaného kovu.

19202122

JÍDELNA

Francouzské jídelny mohou být pojaty různě, ale jsou tu stejná klíčová slova: ELEGANCE a VKUS! Můžeme zde pozorovat fantastický luxus v každém předmětu i v nejmenších detailech. Je to přehlídka skvělého vybavení, vše dokonale a prakticky uspořádáno.

Barevnost se pohybuje v klidných, pastelových tónech. Důležité jsou květiny jak v podobě dekorací na stolech, tak na potahových textiliích. Židle obvykle perfektně ladí s celkovou atmosférou a se stolem, který je vždy dominantou jídelny! Využívají se hlavně dřevěné stoly, v modernějších variantách stoly se skleněnou deskou. Dále bývají důležité příborníky, svícny na stolech a památeční servisy.

Jídelna bývá velmi často součástí kuchyně, a i když můžete mít stůl od „kuchyňského koutu“ jak chcete daleko, pamatujte, že kuchyně je na mastnotu, na kterou se nalepí prach nejideálnějším místem. Přidejte si k tomu plynový sporák a tato smutná realita se zdvojnásobí. Následný důkladný úklid vám potrvá dost dlouho.

232425

KUCHYNĚ

Přestože francouzský interiér hojně využívá historie, v kuchyních nalézáme modernější pojetí. Jde tu o praktickou stránku věci. Jsou nadčasové, umístitelné do jakéhokoliv interiéru. Bohatě využívají volného prostoru, hry světel a stínů. Obvykle například není osvětlena jen pracovní deska, ale také jako dekorační prvek. Dřevo kombinované s kamenem.

Hnědé odstíny ve francouzských kuchyních vedou. Dále je ideální páková kuchyňská baterie s výsuvnou sprškou, kterou oceníte nejen při mytí zeleniny, ale i při rychlých úklidech. 

2627

28

DEKORACE A DOPLŇKY

Pařížský styl využívá prvků rokoka a baroka, ale přechází i do neoklasicismu a art-deca. Dalo by se říci, že co se doplňků týče, Francouzský styl bojuje proti minimalismu, který se na nás v moderní době valí ze všech stran. Estetické hodnoty dává věcem s patinou prošlých věků = historickým kusům, starožitným objektům – je jedno, že je to u vás doma ideální místo pro skladování prachu! Řekněme takové ESTETISKÉ NEPOŘÁDNO S DUCHEM BOHÉMA!

SOCHY
V našem případě jsou nejvíce vítány barokní sochy, torza, busty. Nicméně do Pařížského stylu vniká duch moderní doby právě touhle mezírkou – vtip, dobrý nápad a netradiční pojetí! Socha z černého kamene, vystupující ze zdi, sedící na stole, seskládána z příborů či jiného „netradičního materiálu“!

363230

ŠTUKOVÁ VÝZDOBA
Sádrové římsy, dekorační listy, fabiony, rozety, konzole, stropní kazety. Umělecké štukatérství na vysoké řemeslné úrovni… Scagliola – tzv. štukový mramor.

Zpracování sádry bylo známé už ve starověkém Egyptě a využívalo se k finální výzdobě architektury – jak interiérů, tak exteriérů. Dnes jsou známy především z prostředí zámků, kostelů, bank a divadel. Vrací se i do moderního interiéru. Výroba štuku se od starověku do dnešní doby příliš nezměnila, ale díky modernímu formování materiálů – jako jsou například silikonové formy – se zrychlila.

38394041

HISTORICKÉ OBRAZY
Byla tu řeč o plakátech historických obrazů. Dokonalým doplněním vašeho domova může být i historický originál. Samozřejmě v dnešní ekonomice neseberete všechny své úspory a nepoběžíte na první aukci nejslanějších obrazů světa. Projdete–li starožitnictví, bazary, bleší trhy, či si projedete aukční weby – starých obrazů a nejlépe ve starých rámech najdete dost.

LUSTRY A SVÍTIDLA 
Co se lustrů týče, využívá francouzský pařížský styl především lustrů závěsných, luxusního charakteru. Křišťálové lustry – samozřejmě nečekejte jen tradiční podobu. Jsou zde k dispozici designové vychytávky, které se do francouzských interiérů hodí! Pochopitelně se dále užívají stojaté lampy, povětšinou s klasickými látkovými stínidly.

444245

TEXT: Dominika Zmítková, redakce Own Home
FOTO: Pinterest

—————————————————————————————–

Další články:

Předchozí článek
Další článek