Napište, co hledáte

Inspirace – rekreační dřevostavby v Leis

Share

Peter Zumthor-Leis panorama 2Asi 2 hodiny cesty jihovýchodně od Curychu, se nachází rekreační vesnička Leis. Dohromady se zde nachází sotva patnáct budov, ale pro své kouzelné okolí a majestátnost okolních alpinských hřebenů, si tato osada získala mnohé návštěvníky.

Jedním z nich je i švýcarský architekt Peter Zumthor, který se zde rozhodl, v letech 2009-2013,

zanechat kus své tvorby v podobě tří rekreačních domků. Původní záměr byl postavit zde pouze soukromí přístřešek, nicméně v současné chvíli jsou domky určeny k pronájmu každému, kdo zde bude chtít trávit čas.

Zevnitř domy budí velmi příjemnou až osobní atmosféru, vyvolávají pocit bezpečí a tepla. A to hlavně díky krbu, v kterém je slyšet praskot hořícího dřeva, nebo vůni dřeva ze kterého je celý dům postaven. Pocit bezpečí pak budí dojem, že se člověk vznáší vysoko nad zemí a před ním se rýsují pouze monumentální hory, na které je pohádkový pohled skrz velkoplošné okno.

Na třech podlažích se může ubytovat až pět lidí. Anna Lisa (manželka architekta) a Peter Zumthor pronajímají domky v závislosti na ročním období. Týdenní nájemné jemezi 3500 a 4800 švýcarských franků.

(Zdroj: zumthorferienhaeuser.ch