Napište, co hledáte

02.Výběr pozemku

Share

Fallingwater - by Frank Lloyd WrightPostavit si rodinný dům nebo zrekonstruovat starší? K rozhodnutí můžeme dojít v různých fázích našeho záměru. V obou případech to pro investora znamená projít vleklým procesem přípravy a schvalování stavby. Až potom můžeme zahájit vlastní výstavbu domu.

První předpoklad je mít pozemek „majetkově vypořádán“. Pozemek napojený na inženýrské sítě a všechna povolení včetně stavebního. Podle stavebního zákona jsou povinni projít tímto postupem všichni, kteří chtějí postavit rodinný dům.

Nicméně časový rozsah procesu přípravy a schvalování stavby je individuální. Záleží na jednoduchosti – komplikovanosti projektu a zastavovaného území, na tom, zda vyřizujeme vše sami nebo se svěříme do rukou odborníka. Důležitou roli zde bezesporu sehraje i ochota a hbitost orgánů státní správy. Pro lepší představu, může vše proběhnout minimálně do dvou měsíců, v horším případě se to potáhne i roky.

Mnoho společností vyřizuje tyto služby v rámci svého balíčku výstavby „na klíč“. Zhotoví projekt domu, opatří veškeré dokumenty potřebné pro územní, stavební a kolaudační řízení.

Je tedy potřeba celou věc pořádně zvážit. Odpovědět si, zda jsme obrněni patřičnou trpělivostí a máme dostatek času na všechny procesy. I to, že by se mělo začít minimálně s ročním předstihem, před samotným zahájením stavby.

Výběr pozemku

Podle stavebního zákona je stavební pozemek území, přesně definované a určené regulačním plánem nebo územním rozhodnutím a parcela zastavěná hlavní stavbou. Všechny potřebné informace o stavu pozemku jsou volně přístupné každému, kdo o ně projeví zájem a na příslušném stavebním úřadě do nich může bezplatně nahlédnout.

Na co si dát pozor!800px-Markham-suburbs.id.jpg

Pečlivě vybírejte nejen svůj pozemek ale i jeho okolí. Zjistěte si všechny informace, historii parcely i územní plán dlouhodobého rozvoje města nebo obce, ze kterého se dozvíte, zda ten klid za pár let nenahradí hluk aut z blízké dálnice nebo staveniště. Může se stát, že v budoucnu na vedlejší parcele město plánuje postavit průmyslovou zónu.

Důležité jsou i „věcná břemena“ skrývající se pod povrchem. Může se stát, že přes pozemek povedou optické kabely nebo strategické vedení Armády české republiky. Tyto skutečnosti mohou výrazně zkomplikovat návrh projektu i výstavby jako takové.

Povinností každého města nebo obce je mít výhledový plán využití všech ploch na svém katastrálním území. Katastrální nebo stavební úřad pak sdělí, jestli je na vybraném pozemku územní omezení popřípadě určí, za jakých podmínek se muže začít s výstavbou. Neméně důležité jsou i regulace v místní lokalitě, které definují a určují limity, do jaké výšky může být zástavba, podmínky umístění stavby, poměr zastavěné plochy k ploše zeleně, kolik může mít objekt maximálně podlaží, architektonické ztvárnění, funkce stavby atd.)