Napište, co hledáte

Městský dům – Elding Oscarson

Share

by E son Lindman 02Od poloviny 20. století bylo místo mezi starými, původními domky švédského města Landskrona prázné. Za dřevěným plotem leželo 75 m2 městské půdy ladem. Okolní domky jsou nízké, nicméně ne stejně vysoké. Fasády domů nemají jednotný barevný styl a dokonce je někdy záhadou, kudy se do domů vstupuje. Za každým z domů se nachází dvorek, jakýsi barevný svět přístřešků, bohaté vegetace a oprýskaných zdí. Nově postavený dům od Elding Oscarsona se snaží kopírovat výškové výkyvy okolní zástavby a udržet rytmus stanovený celou ulicí.

Přesto bylo cílem architekta vytvořit ostrý kontrast, vyjádřit vlastní vyrovnanost a jasnost nového domu, ale hlavně zvýraznit krásu okolí. Majitelé domu inklinují k umění a rádi se jím obklopují. Ve vedlejším, větším městě si zřídili kavárnu, ale v tomto domě se hodlají usadit natrvalo. I přes současné ekonomické a sociální problémy, vidí v tomto malém městě potenciál.

Dům má netradiční výšky stropů aby dostál souladu s úrovní ulice. Byla dovolena pouze tři patra. Interiér se skládá jedné plochy jemně dělené třemi deskami z exponovaných ocelových desek. Ty dovolují rozčlenit dům na místnosti plnící svou funkci – kuchyň, jídelna, obývací pokoj, knihovna, ložnice, koupelna a střešní terasa. Pracovna se nachází v samostatném domku oddělené od hlavní budovy malou zahrádkou.

Záměrem bylo využít drobné prostředky k vytvoření dostatečně velkých a vyhovujících prostor k užívání, v jinak velmi malém projektu. Celý prostor zrealizován minimalisticky ale velmi vzdušně a účelně. Otevřenost ve všech směrech vytváří budovu jako monoliticky transparentní.

Předchozí článek