Napište, co hledáte

MODERNÍ INTERIÉR

Share

1Moderní interiéry – představme si puzzle, ale bez obloučků, kterými se kousky zasekávají do sebe. Tento interiér je totiž charakteristický právě tvary čistými – velkoformátové plochy, dobře udržovatelné a omyvatelné povrchy, lesk, kontrastní stěny.

Modernost 21. století tkví v tvrzení, že estetika je na stejném stupínku důležitosti s funkcí, a proto se v moderním pojetí i jednoduchých předmětů tyto 2 vlastnosti dokonale snoubí v 1 perfektní objekt.

2Podobně jako italský interiér kombinuje jednoduché tvary a čisté linie. Jen luxusní výjimečnosti a designové výstřelky jsou zde nahrazeny praktickými stránkami. Tomuto interiéru můžete přiřknout ještě jedno přídavné jméno – EFEKTNÍ! Domov vás má tak trochu uzemnit svým dojmem. 

Dalším důležitým trendem moderního světa, a to nejen v bydlení, je EKOLOGIE. Úsporné bydlení je dnešními lidmi často vyžadováno a nejlépe bydlení udržitelné vzhledem k vzrůstajícím cenám energií. Prostě ekologické hospodaření a návrat k přírodě – to jsou hesla městských bytů. Nevyhýbá se například ani stromům uprostřed místností.

PROSKLENÉ PLOCHY

Byty s domy v tomto stylu pracují s velkým prostorem a hlavně jeho osvětlením, tedy jeho prosvětlením. A k tomu nám dokonale poslouží obrovská francouzská okna, či celé zdi ze skleněných ploch. Aby vám sousedé nečuměli do oken, k tomu poslouží látkové rolety a vertikální či venkovní žaluzie. Styl moderního bydlení se totiž obecně závěsům vyhýbá, stejně jako kobercům.

34

VELKÝ PROSTOR A ŽÁDNÉ RADIÁTORY

V našem případě nehodíme příčinu velkého a prázdného prostoru na energii Feng-šuej. Ale pokud milujete Asii, můžete to před návštěvami vyzdvihovat. Zde se jedná o čistý minimalismus, který interiéru vládne. Zároveň je to perfektní způsob uspořádání nábytku pro luxování a vytírání.

Vím, co si tak asi říkáte: „Pokud chci pohodlné bydlení a obrovské prostory k tomu, jak já to vytopím?“ Modernost nám dává mnoho možností. Nebývá ovšem moc zvykem umísťovat mnoho radiátorů, čili nejlepším způsobem zůstává horký vzduch a topení v podlaze. Nejsou to levné položky, ale stojí to za to. Obvykle když člověku není zima na nohy, je mu celkově mnohem tepleji.

Při velké horizontální ploše, kterou tento interiér skýtá, je více než důležité zvolit i vhodnou podlahovou krytinu. Při volbě podlahy byste se měli rozhodovat nejen podle osobního vkusu, ale i podle možností daného prostoru a podle toho, jaký hodláte zvolit nábytek. Perfektní jsou lehce omyvatelné a udržovatelné materiály – například, disponujeme-li bytem, kde přirozeného světla je pomálu, neměla by být volena podlaha v příliš tmavých barvách. Poslouží velké dlaždice, parkety, plovoucí podlahy, linoleum.

MATERIÁLY

Pokud jsem mluvila o skleněných plochách – ve formě oken, není to jediné využití. Sklo je obecně velmi oblíbeným materiálem. Využívá se prakticky jakkoli, na desky stolu, jako příčky, pro zábradlí…

Moderní styl využívá materiálů v čisté formě. Dřevo, kov, sklo – to jsou podpěrné pilíře, na kterých bude váš interiér pevně stát.

56

BARVY

Škála barev se pohybuje většinou mezi 2 – černou a bílou. Prostě ve vlastnostech bytu zaškrtnete: v odstínech šedi, jako u tiskárny. Šachovnicová kombinace bývá doplněna jednou pestrou, sytou barvou. Využívají se hlavně červená, sytě růžová a světlá zeleň. Pokud zvolíme barvy jako je fialová a modrá, neuděláme chybu, ale interiér bude temnější.

Pro skutečně ekologické povahy, které barvy černobílého filmu rády nemají, mám uklidnění – moderní interiér nemá v tomto směru žádná pravidla. A právě proto si domov můžeme zařídit i v barvách přírodních, které vnesou do každého prostoru pocit pohodlí a útulnosti. Zařizují se v nich obvykle všechny místnosti bytu. A jejich škála je velmi pestrá.

789

KRBY

K vytápění vám asi stačit nebudou, ale krby a hlavně „netradiční“ krby jsou neuvěřitelným „doplňkem“ a mohou se lehce stát dominantou každé místnosti. Moderní bydlení chce být designově dokonalé, řekněme „prodesignované“. Krby se málokdy objevují u zdi, nedej bože, aby komín byl umístěn klasicky ve zdi… Interiéry milují krby, které se země ani nedotýkají a pokud ano, bývají umístěny ve formě podlouhlé, zpravidla mají více ozdobný charakter. Pokud jsou v prostoru, pracují na principu ohniště a mívají více prosklených dveří…

10111315

Pro byty jsou vhodné hlavně krby elektrické a bio-krby. Bio-krby rozumíme krby buď ve velké formě na/ve zdi, a stejně jako klasické i uprostřed pokoje. Tyto bio-krby mívají vevnitř místo dřeva kameny, vypadá to elegantně. Existují také krbíčky malé, přemístitelné, akorát tak na rande před vás na stůl.

14171819

VÝKLENKY PRO DŘEVO

Výklenky na dřevo bývají umístěny kdekoli – hlavním pravidlem zůstává: Využít zbytečný prostor! Umísťujeme je kamkoli, do zdí, za krb, do „knihoven“.

202122

Zastánci Bio-krbů si jej pořizují s argumenty, že milují oheň, ale klasický krb je zapáchající, čmoudící a zastaralý. Kdybych měla na výběr a mohla si klasický krb dovolit, čili – měla vlastní dům – nevybrat si krb na dřevo by pro mne znamenalo, že by mi chybělo to krásné praskání dřeva v žhnoucích plamenech. Pokud tento krb mít nemůžete, ale dřevo je pro vás magická záležitost, mám pro vás malý typ. Dřevo ve zdi vám nahradí deska s konečnými částmi polen. Perfektně to nahradí přírodní vzhled. Tak sousedovi nebudete bušit do zdi a nebudete riskovat, že neodhadnete správnou hloubku výklenku, navíc to využijete do velkých výšin, kam nedosáhnete. Pro arachnofobiky je tu ještě ta výhoda, že se dřevem nedonesete domů pavouka, velkého nebo malého, který vám doma vyroste.

2324

SCHODIŠTĚ

Schodiště, podobně jako krby, bývají pro designéry velkou výzvou. Schody jsou všech možných tvarů a materiálových kombinací. S či bez zábradlí. Tvary lomené, točené, přímé, podestové, atypické…

V moderním interiéru nejde ani o doplňky jako o samotné části domácnosti, a ty samy bývají velkým „doplňkem“. Jsou propracované natolik, aby mnoha blbinek nebylo třeba.

2526272829

OBÝVACÍ POKOJ

Moderní obývací pokoj by měl vydržet co nejdelší dobu v použitelném stavu, aniž by se o něj jeho majitel či nájemník musel starat. Důležité je, aby údržba zmíněného prostoru byla co nejjednodušší.

Obývák slouží často jako společenská místnost a už jen proto by měl být zařízen ve znamení pohodlí a útulnosti. Nejen celé sestavy a obývací stěny. Váš útulný interiér je jen ve vašich představách. A pro absolutní „bezfantazijce“ je tu možnost, nechat si od firmy interiér navrhnout, pak jej jen konzultovat a bohužel i platit…

Umístění nábytku bývá obvykle na principu čtverců a obdélníku. Pravidelné, vše natočeno vůči sobě a zdem obvykle na 90° nebo 45°.

303132

KUCHYNĚ

Jako byl obývací pokoj místností společenskou, kuchyně je centrem rodinného života. Láska prochází žaludkem, stejně jako dobrá nálada.

Praktičnost platí stále. Žádné zbytečné místečko! Dokonalým případem jsou rohové skříně kuchyňských linek, které by jinak zely prázdnotou. Úložné prostory bývají často řešeny klasickými policemi nebo velkými šuplíky a výsuvnými kontejnery. Jsou vhodné pro ukládání talířů, hrnců i potravin – přehledné a pohodlné, navíc nepořádek v nich nikdo z venku nevidí. Nosnost těchto zásuvek se obvykle pochybuje od 15 do 25 kg a plnovýsuvné unesou dokonce až kilogramů 70!

Dokonalostí v kuchyních jsou vestavěné velké lednice a mrazáky, stejně jako myčky a trouby. Je to hezké, efektní a praktické. Obklopeno skříňkami, ve kterých najdete cokoli potřebujete… Využíváme kuchyňské linky jednoduché, skříňky by měly být lehce omyvatelné a tudíž HLADKÉ!

33

35

LOŽNICE

Současným trendem ložnic je: MINIMALISMUS! Co nejméně nábytku = to nejlepší. Častou volbou jsou místnosti směrem k severu, kam slunce tolik nesvítí. Strávíte zde hlavně noc a k tomu slunce skutečně nepotřebujete. Prosvětlené místnosti využijte na více obývané prostory.

Pro dnešní obyvatelstvo není ložnice pouze pokojem určeným ke spánku a i jiným příjemným věcem, ale především místem, které vyjadřuje příjemnou energii. Spánkem člověk stráví průměrně třetinu dne. A tak by z tohoto pokoje měla sálat nejen energie příjemná, ale hlavně by měl vyzařovat pohodlím, relaxací, láskou a klidem.

3637

38

ZAJÍMAVÉ OSVĚTLENÍ

Čím méně je dán důraz na mnohočetnost nábytku, tím více je dáván důraz na efekt světla, tedy osvětlení ložnic. Nač mít pouze velký lustr, když máme tolik možností? Originální osvětlení se týká hlavně stropu, postelí a stěn. Žárovky se dají umístit kamkoli.

Trendem bývá podsvícení postele. Je to krásné a praktické hlavně v tom, že je osvětlena zvláště podlahová oblast místnosti, což znamená, že pokud manžílek vstává do práce dříve než vy, nevystaví vaše zavřené oči přímému světlu a ani vás často nevzbudí hlasité: „AU!“, když si o cokoli málem ukopne palec.

Opakem je osvětlení po celé ploše stropu. Pokud si nezvolíte správnou formu, nemusí se vám tato investice vyplatit. Hezkým využitím této plochy je naimitovat si hvězdnou oblohu i v ložnici – a jestli je vaše duše tak strohá, že i nad sebou musí mít pravidelné tvary, kruhy, čtverce by neměly být problémem. Tedy ve chvíli, kdy si toto osvětlení necháte zhotovit na zakázku.

403941

KOUPELNY

Koupelna už dávno přestala být pouhou umývárnou. Moderní koupelny jsou místnosti obytné, kam chodíme hlavně relaxovat do vany, nebo si užít masáž ve sprchovém koutě. Koupelna se nám prostě proměnila v malé soukromé lázně. Člověk tam pečuje o své tělo, a tím uvolňuje svou mysl. Toto je místnost, kde jste jen vy – tedy většinou. To také povzbuzují jednoduché a čisté linie použitého vybavení.

Dominantou koupelny bývá prostorná vana, či velký sprchový kout. K vaně náleží podhlavník a ke sprše zase madlo, to je užitečné nejen pro důchodce, věřte mi. Stejně jako v koupelnách stylů jiných se využívají všechny romantické podtóny, vonné oleje, pěny do koupele, kvítky na zem a na vodě. Osvětlení svíčkami i lustrem – ty bývají většinou nikterak zdobené, pára z koupele udělá s křišťálovým lustrem svoje.

434445

DEKORACE A DOPLŇKY

OBRAZY
Obrazy jsou luxusním doplněním každé místnosti. Často využíváme vícedílné (3,4,5,7-dílné obrazy), ty bývají vhodné pro ložnice a obývacích pokojů. Vícedílné obrazy jsou velmi populární, v posledních letech se velmi prodávají.

Věšíme za zeď i obrazy klasické. Moderní obrazy na stěnu jsou ideálním doplňkem bytu a v současné době jej využívá prakticky každá 3. domácnost. Naše epocha si libuje v abstraktních námětech, či v detailních pohledech – převážně květiny a zvětšená zvířata – dále se pak orientujeme na klasické, či upravené fotografie.

Své obliby si začínají užívat i takzvané „obrazy na míru“. Jsou to obrazy dle vlastního formátu, podle jakékoliv fotografie. Dokonce existují i fotoobrazy, které díky tisku na okraj vytváří 3D obrazu.

484947

DESIGNOVÉ HODINY
Čas někdy letí, někdy se vleče, ale jistě známe všichni nutkavé pohledy na hodiny… Proč si tuto část dne nezpříjemnit?
Jde o originalitu a vtip! Jste typ člověka, který miluje vystavené, zarámované fotografie? Existují hodiny, do jejichž „přihrádek“ zasadíte fotky své a své rodiny, či čehokoli chcete a podobu hodiny si můžete libovolně sestavit …

Dalších oblíbeným stylem jsou ČÍSLA! Naše technická doba si v matematice našla nejlepšího přítele, a i když jsou lidé, kteří nemají se zlomky a integrály příliš dobré vztahy, naše umělecká duše si užije své. Čísla jsou dokonalým tvarem a pevnou linkou, to se dokonale hodí pro hodiny fungující i nefungující domácnosti.

Hodiny mohou být různých materiálů, využívají se různé druhy skla, dřeva a kovů, ale i zrcadla. Jednoduché a čisté linie, strohé tvary, modernost. Nebo můžeme využít pravého opaku – pověsit starožitné hodiny. A když už mluvím o starých časech, proč ne rovnou kukačky? Například italské kukačkové hodiny kombinují moderní design se vzpomínkami. A má to i tu výhodu, že dnešní kukačkové hodiny mají NASTAVITELNOU HLASITOST! Takže se nemusíte budit o půlnoci, před těžkým dnem. A proč? Hodiny většinou obsahují zabudovaný sensor, který zaručuje, že kukání nevyděsí ani ty, kteří pracují dlouho do noci.

51535455

VĚŠÁKY
Znáte to, venku fouká a prší, vy – po celodenním shonu nakoupíte a málem nemáte čím držet deštník. Vlezete do předsíně a jste rádi za to, že jste doma. A teď si představte, že vše odložíte a podíváte se na hezký a vtipný věšák, ve chvíli, kdy věšíte ten promočený kabát a něco vás donutí se pousmát té myšlence, jakou má obyčejný věšák na bundy a kabáty.

Věšáčky užijete jak v předsíni, tak v koupelně, kuchyni, koupelně i ložnici. Nezapomínejme, že na věšáky nevěšíme jen a jen svrchní oděv, ale i ručníky, utěrky, chňapky, odložené oblečení, župany a klíčky. Slouží k ukládání věcí a zajistí pořádek na zemi. Některé jsou vtipné, některé spíše odvážné a provokativní. Je jen na vás, jak to budete obhajovat.

606265

DRŽÁKY NA DEŠTNÍKY
Když už mluvíme o tom nepříjemné počasí a o deštnících, stojany na ně jsou další rozkošnou soškou našich domovů. Ačkoli by se mohlo zdát, že se jedná o jednoduché, minimálně zdobené vysoké „mísy“.

67687069

ODPADKOVÉ KOŠE
Zdálo by se, že není potřeba takový „odkládací“ prostor nějak řešit, ale… Jak jsem již psala, moderní doba zaostřila hledáček na ekologii, patří do ní jak vyhazování odpadu do koše, místo na ulici, i na třídění odpadu.

7374

DEKORAČNÍ SAMOLEPKY NA ZEĎ
Samolepící dekorace nejsou vždy jen doplňkem, ale ve své podstatě jsou alternativou výmalby. Je možné je využít na zeď, nábytek, ledničky, umakart, sádrokarton – měly by držet na všech. A jejich odstranění? Snadné, navíc by pro dekoraci nemělo být ani stopy.

Motivy jsou libovolné, záleží na tom, co seženete. Jak už jsem ale zmiňovala, naše doba se soustředí na zvětšování a detaily, pracuje také s humorem i uměním. Nevyhýbá se ani prostorovým objektům, bývají plastové a kovové, málokdy dřevěné…

76777978

VÁZY
Jako do každého interiéru i sem patří květiny. No, a co nechá vyniknout kráse květiny více než minimalistický byt a k tomu úžasná váza. Mohou být jak velké, tak malé. Vázy jsou ideálním předmětem pro vyjádření stylu a perfektních nápadů designérů, kterých si všichni tak ceníme. Vázy nemusí být ovšem jen nádobami na vodu, je to perfektní dominantní prvek, který vám přitáhne pozornost s jinak „jednoduchém“ bydlení. A toho můžeme docílit nejen efekty typu vykládání drahokamy – pro tento účel bych osobně doporučila pořídit vázu starožitnou a zdobenou. Přitáhne více pozornosti a její velký věk bude mnohem více patrný, než v interiéru, který jako by vypadl z historie.

Vázy jsou stále ze stejných materiálů – kov, sklo, dřevo, keramika, plast, porcelán. Nevyhýbáme se jednoduchosti – opět, ale ani „složitosti“. Vítané jsou například vázy z broušeného skla. Samozřejmě milujeme humor – váza, co vypadá jako z papíru, nebo třeba s prosklenou prostřední částí. Zajímavě tvarovaná voda bez jakékoli podpory vypadá v prostoru skutečně zajímavě.

858689

VÁZY A KVĚTINÁČE NA ZEĎ
Vázy jsou perfektní objekty, to už víme, můžete je postavit kamkoli – na zem, na poličku, na stolek… Ale v duchu modernosti: Proč je radši nepověsit? Vše je v duchu netypičnosti mnohem zajímavější – navíc nic nikde nepřekáží. A pokud postrádáte trochu romantiky, nechte si podávat květiny.

939496

(NEJEN) HLAVY ZVÍŘAT NA ZDI
Nechápejme to tak, že na zeď pověsíme jen parohy, nebo klasickou trofej. Budeme si opět trochu hrát. Hlavy kovové, sádrové, dřevěné, potažené látkou. A nejen jelení, ale i zvířat netypických pro naše lovecké oblasti.

979899

POŠTOVNÍ SCHRÁNKY
Poštovní schránky se začaly používat v rakouské monarchii roku 1817, kdy bylo nařízeno, aby se od 1. června stal součástí každého poštovního úřadu alespoň jeden exemplář. Od téhož dne totiž musel platit poštovné za vnitrozemské dopisy adresát, takže už nebylo třeba podání u přepážky. Uvnitř poštovních úřadů a stanic se tak rozmísťovaly dřevěné bedničky, kam bylo možné dopisy vhazovat.

No v naší době se poštovní schránky bohužel nevystavují drtivé hromadě dopisů, díky které by schránka málem explodovala, ale i tak je to důležitá věc. Schránky jsou obvykle jednoduché, čistých linií – kovové. A její hlavní vlastností zůstává funkčnost! Ale jako vždy, můžeme využít věci staré a zdobené – ale doporučuji co nejméně doplňků, pokud chceme zanechat interiér co nejčistší.

101102103

NÁSTĚNNÉ FONTÁNY
K nejnovějším dekoracím moderního interiéru patří nástěnné fontány. Dnešní člověk žije prakticky permanentně ve stresu. Umístěním nástěnné fontány do vašeho obydlí poskytnou uklidňující zvuk zurčení vody. Navíc fontány disponují drobnými zápornými ionty, které přispívají k odstranění malých nečistot vzduchu a zároveň mají dobré účinky na zmírnění alergických problémů.

Použitými materiály jsou obvykle měď, ocel, sklo, břidlice, mramor a kámen. Bývají vyráběny ručně. Dále jsou opatřeny vestavěnými halogenovými světly, která jsou zabudována v horní části. A to z důvodu efektu – jemné světelné tóny totiž zvýrazňují protékající vodu.

V době starého Říma vlastnit velké zahradní fontány nebo stěnové fontány bylo znakem bohatství a společenského postavení. V dnešní době je možné si je pořídit za celkem rozumnou cenu.

Kupodivu nemá jen funkci estetickou, ale i zdravotní – jak už jsem zmiňovala, dále „aktivační“ – aktivuje všech 5 smyslů, praktickou – může zmírnit zvuky rušné ulice a uklidňující – kromě relaxačního zurčení vody by měla odpuzovat z obydlí negativní vibrace.

105106108

„VODOPÁDY“
Voda je obecně velmi oblíbeným „doplňkem“. Společně s rostlinami náš dům přibližuje přírodě. Nejsou vyloučeny ani vodopády a plynoucí voda. Ve chvíli, kdy hovoříme o malinkatém vodopádku vedle schodů, není problém. Není to časté, souvisí to s dost problémy. Musíte perfektně naplánovat umístění různých místností, nemluvě o samotném mechanismu. To ale bývá využito pouze v nově postavených budovách.

109110111

AKVÁRIA
Nepředstavujte si jen klasické akvárium na stolečku, komodě. Jistě, že je to nejjednodušší cesta. A zároveň nejlevnější. Jak jsem již naznačovala, moderní interiér si libuje v neklasickém využití klasických částí domovu.

Kdo by nechtěl žít na dně oceánu? Obklopte se oceánem doma. Můžete pod ním procházet, snídat na něm, ukládat nad něj věci do skříněk, dokonce pod ním i spát. Akvária jsou umísťována do nejrůznějších prostor. Do „dveří“, poliček, skříní, stolů, či tvoří samostatné stěny.

112113116

PÍSMENA A NÁPISY
Podobně jako Shabby chic styl (viz. http://www.ownhome.cz/novinky/interier/926-interier-ve-stylu-shabby-chic) i tento interiér využívá velkých písmen. Obvykle tedy pouze kovových, dřevěných nebo plastových. Nápisy typu LOVE, HOME, DREAM se objevují stále, výzvou je obměna těchto „neoriginálních“ stylů této dekorace. A tak vznikají například obrovské SCRABBLE hry (KRIS-KROS) … Ale stačí tak málo, jako písmena doplnit rámy – dokonalý efekt navozen!

LUSTRY, LAMPY, SVÍTIDLA
Lustry jsou centrálním osvětlením místnosti. Jejich nabídka je velmi široká a různorodá, tak, aby si mohl vybrat každý. Výhodou této doby je SÉRIE – nemyslím sériovou výrobu, ale možnost zakoupit sérii, která obsahuje Lustr a doplňkové osvětlení (stojanové lampy, stolní lampičky i nástěnná svítidla) v jednom designu.

Klasické lustry, mosazné lustry, křišťálové lustry, lustry u přírodních materiálů, dokonce i lustry na kulečník jsou velmi populární … Lustry z přírodních materiálů jsou vyrobeny obvykle z ratanu, bambusu, sisalu a jiných přírodních materiálů, papíru. Jsou velice oblíbená, ale skutečnými moderními svítidly jsou především lustry designové, osazené většinou halogenovými žárovkami. Lustry s galvanickou povrchovou úpravou a netradičním zpracováním. A co víc? Existuje kouzlo tzv. stmívačů. Postupná a volně volitelná intenzita světla. A když je řeč o stmívání, kdy se stupňují stíny – nač čekat na západ slunce – hru stínů si můžete užít díky perfektnímu designu moderních „petrolejek“.

118119120121

TEXT: Dominika Zmítková, redakce Own Home
FOTO: Pinterest

—————————————————————————————-

Další články: