Napište, co hledáte

Psychologie barev

Share

room-color-psychologyBarvy jsou mocnou čarodějkou při vytváření útulné atmosféry domova. Na jejich vhodném zvolení závisí naše možnost se doma uklidnit, duševně odpočinout či relaxovat. Ovlivňuji nejen naši psychiku, fyzické ladění a zdraví, ale i vnímání prostoru. Správná kombinace a vyladění interiéru zajistí celkovou pohodu domova celé rodině.

Interiér bytu se dřív nebo později okouká a žádá změnu. Fádnost lze přitom nahradit rychle a jednoduše. Ženy jsou známé svou oblibou v přestavování nábytku, ale pokud o něj nestojíte, nemůžete jej přesunout nebo nemáte možnosti, je ideálním řešením právě malba stěn, výměna koberce či dekoračních látek. Moderní interiér volá po rovné linii nábytku a masivu či dřevěné dýze – do menších prostor je pak vhodnější světlá dřevina (bříza, jasan javor) a do větších tmavší a tmavé odstíny dřevin. S velikostí si velice dobře umí hrát barva, světlo i motivy a vzory. Velké vzory použijeme při potřebě pokoj opticky zmenšit, opačně pak využijeme malé vzory na stěny, když chceme pokoj opticky zvětšit.

Barevná chemie

kombinace barevPsychologie barev není alchymie, ale není ani obyčejnou odpovědí na otázku “jakou bys rád?” V pokoji se přitom nikdy neobjeví jen jedna barva a ještě v jednom odstínu, jsme tak vždy odkázáni na jejich kombinaci.

Bylo by nejlepší si nejdříve osvojit barevný trojúhelník a širší paletu barevného kruhu. Základními barvami jsou červená, žlutá a modrá, které leží na vrcholech trojúhelníku, a proti nim leží doplňkové: oranžová, zelená a modrá. Černá, bílá a šedá jsou barvami neutrálními. Paletu rozšiřují: modrofialová, kyanidově modrá, ultramarínová, purpurová, karmínová, jasně červená, oranžová, žlutá, jasně zelená, zelená, modrozelená.

Obecné zásady

Základní prvky v interiéru bychom měli volit nadčasově a mít na paměti, že látky, čalounění, závěsy, koberce a podobně, jdou velice rychle vyměnit. Charakter jednotlivých pokojů dokreslují i nepatrné doplňky, na jejich volbě bychom si měli dát záležet – interiér vysoce pozvednou například designem a barvou zajímavé sedáky.

Barevný soulad

Velmi vyrovnaně působí kombinace neutrálních barev (černá, bílá, šedá) s barvami pestrými (modrá, žlutá nebo oranžová). Dobře ladí žlutá s fialovou a zejména červená se zelenou. Přívětivě vás uspokojí dvě barvy téhož druhu, a však s různou sytostí – jako červená s růžovou nebo bleděmodrá se sytě modrou.

Harmonická modrá

Modrá, barva hluboká a daleká. Navozuje pocit čistoty a chladu. Vyvolává uvolnění, klid, svěžest a charakterizuje introvertní povahu. Má elegantní a v modrobílé kombinaci až slavností ráz. Podporuje duševní soustředění a orientaci na vnitřní prožitky. Využívá se v místnostech, kde se chceme uklidnit a soustředit nebo chceme navodit dojem čistoty. Hodí se tak do koupelen, pracoven i ložnic a kuchyním dodá elegantní. Aby však světlé odstíny na velkých plochách nepůsobily chladně, vyvážíme je zařízením interiéru v teplých barvách. Intenzivní odstíny modré pozitivně působí na oblast hlavy. Hodí se k ní červená, žlutá, ale i oranžová.

Optimistická žlutá

Žlutá připomínající slunce má vskutku radostný nádech. Dokáže uvolnit psychiku, povzbudit a podněcovat k vyšším pracovním výkonům. Pozitivně působí na trávicí ústrojí, neboť vyvolává chuť k jídlu, a pomáhá odstranit únavu – což můžeme aplikovat na jídelnách, kuchyních, pracovnách a v dětských pokojích. Je vhodné ji volit do místností, kde chceme vyvolat optimistickou náladu. Její schopnost proteplovat, prosvětlovat a opticky zvětšovat je dobré využít v předsíních, halách a schodištích. Syté odstíny ve velkých prostorách ale mohou vyvolat pocit napětí, světlé pak naopak atmosféru odlehčí a pokoj opticky zvětší. Harmonická kombinace žluté je s modrou a zelenou.

Dynamická červená

Hodně výrazná barva ohně má silný emocionální náboj, který dokáže stimulovat účinky a navozovat intimní atmosféru. Pro její výraznost je důležité její pečlivé zvážení při použití v interiéru. Snadno upoutá pozornost a povzbudí fyzickou aktivitu, čímž také zvýší srdeční tep, krevní tlak a zrychlí dýchání. Na velkých plochách a v sytých odstínech může vyvolávat až agresivitu, úzkost a může nás až dráždit. Je lepší ji použít v menším měřítku například na jednotlivých částech zařízení nebo doplňcích. Ve vhodném odstínu umí však vnést temperament do nevýrazně zařízených místností. Její kontrastní vlastnost vyniká nejlépe s černou. Tóny dofialova působí velice tajemně a slavnostně. Oblíbené je její využití pro hračky a vybavení pokojů pro nejmenší. Ohnivou barvu je dobré použít tam, kde se odehrává zábava a čirý ruch. Ladí dobře se zelenou a modrou.

Nadějná zelená

Symbolem jara, naděj a stability je zelená, která umí uvolnit napětí, zvýšit naši pozornost a podporovat duševní činnost. Pozitivně působí na srdce a krevní oběh. Zklidňuje účinky na psychiku a sluch, a proto je vhodná výmalba v místnostech se zvýšenou hladinou hluku. Má nejširší škálu odstínů, které mezi sebou výborně ladí. Pro svůj klid je ideální do místností určených pro relaxaci a odpočinek, do ložnic a pracoven. Nejlépe proteplí atmosféru žlutozelená. Ladí s červenou, oranžovou a žlutou.

Dominantní oranžová

Oranžová dokáže vyvolat velice mocný dojem, je podmanivá a honosná. Pokoj proteplí a rozjasní, posílí vitalitu, dodá elán a chuť do života, povzbudí činorodost. Do jídelen a společenských prostor je vhodnější tmavý odstín oranžové. A však syté odstíny mohou přinést pocit vzrušení až ohrožení. Naopak světlé pak optimismus a chuť k jídlu. Nejlepším řešením je stejná oranžová, ale v jiných tónech, což interiér sjednotí. Nejlépe se doplňuje s modrou, zelenou, fialovou a žlutou.  

Barva

Charakteristika

Psychika

Kam ji umístit

S kterou barvou ladí

Modrá

Uvolnění, klid, čistota, chlad, hloubko, dálka

 

Podporuje duševní soustředění.

Místa, kde se chceme uklidnit

Místa, kde chceme navodit pocit čistoty

Koupelny, pracovny, ložnice

Červená, žlutá, oranžová

Žlutá

Radostná, optimistická

Prosvětluje, zvětšuje, protepluje

Uvolní psychiku, navozuje radost, podněcuje k vyššímu pracovnímu výkonu.

Vyvolává chuť k jídlu.

Pomáhá odstranit únavu.

Kuchyně, dětské pokoje, pracovny, jídelny

Předsíně, haly, schodiště

Modrá, zelená

Červená

Oheň, emoce, dynamika, agrese

Navozuje intimní atmosféru, zvyšuje fyzickou aktivitu.

Vybavení pokojů, doplňky, na plochách v kombinaci s jinou barvou či odstínem

V místnostech, kde se odehrává zábava a čirý ruch

Zelená, modrá

Zelená

Naděje, jaro, stabilita

Zvýšení pozornosti, uvolnění napětí, podporuje duševní činnost.

Zklidňuje psychiku a sluch.

V místnostech se zvýšenou hladinou hluku

Místa odpočinku a relaxace

Ložnice, pracovny

Červená, oranžová, žlutá (žlutozelená je nejteplejší odstín)

Oranžová

Dominance, podmanivost, moc, optimismus

Posiluje vitalitu, protepluje, dodává elán a chuť do života, povzbuzuje činorodost.

Navozuje chuť k jídlu.

Jídelny, společenské prostory

Různé odstíny oranžové, modrá

(autor: M. Nosková)

Předchozí článek
Další článek