Napište, co hledáte

Psychologie prostoru aneb zdravé bydlení podle Feng Shui

Share

12Na naše zdraví má vliv mnoho faktorů. Už jsme si zvykli na spojitost se správnou životosprávou, pravidelnou a vyváženou stravnou, pozitivním přístupem k životu, rovnováhou mezi prací a odpočinkem nebo fyzickým i duševním cvičením. Je však ještě jedna důležitá oblast našeho života, která má nemalý podíl na našem zdravém a šťastném životě – je to prostor kolem nás. Původní čínské umění Feng Shui pro nás může být vodítkem v tom co je pro nás zdravé a co vede ke kvalitnímu a harmonickému životu.

Začít můžeme příklady, které každý zná – v přírodě se cítíme nabití energií, máme pocit volnosti, lépe se nám dýchá, a i když se unavíme dlouhou túrou, máme v sobě radost a vnitřní spokojenost. Naproti tomu si můžeme vybavit situaci, která nám energii doslova odčerpala – oběd v neútulné a zakouřené hospodě, páteční nákup v supermarketu nebo nekonečná fronta na poště. Toto jsou extrémní případy pozitivního a negativního vlivu prostoru na člověka, navíc se z těchto negativních zkušeností brzy „oklepeme“ nebo vyspíme. Jak je to ale s naším domácím a pracovním prostorem, ve kterém trávíme drahocenné dny, týdny, měsíce a roky svého života? Je možné, že by prostor kolem nás mohl mít zásadní vliv na naše zdraví a spokojený život? Odpověď je jednoznačně ANO. Špatně zvolený a uspořádaný prostor nás může velmi vyčerpávat, což v důsledku vede ke špatnému spánku, psychickým poruchám a zdravotním problémům. Feng Shui nám naopak pomáhá vytvořit takové prostředí, které je plně funkční z hlediska našich potřeb a životního stylu, zároveň je energeticky vyrovnané, inspirativní a umožňující kvalitní odpočinek i naplnění životních vizí.

03Je třeba zdůraznit, že Feng Shui je zároveň metodou vysoce individuální. Ačkoliv existuje mnoho všeobecných zásad, jen některé jsou platné opravdu vždy. Při práci s energiemi pěti prvků (voda – dřevo – oheň – země – kov) je třeba dát pozor na to, abychom si více neublížili, než pomohli. Abychom zjistili, které energie jsou pro nás osobně vhodné a posilující a které nás naopak oslabují nebo disharmonizují, je třeba provést nejen rozbor energií prostoru, ale také energií člověka, který bude prostor užívat. Z data narození je tímto způsobem možné zjistit, kdy jsme aktivní nebo naopak unavení, jaké jsou naše silné a slabé stránky, na co si dát pozor a čemu věnovat pozornost. Tato astrologie vychází z roku, měsíce, dne a hodiny narození, proto má příznačný název Čtyři pilíře osudu. Jedná se o určité dispozice a indispozice, které nám byly dány v momentě našeho narození. V prostoru kolem sebe pak díky tomu můžeme využít právě energie, které nám pomáhají, dodávají nám podporu a stabilitu.

Velmi důležitá je také velikost domu nebo bytu. Ta by měla být vždy úměrná počtu lidí, kteří jej obývají. Pokud je mnoho lidí na malém prostoru, je v něm příliš mnoho energií, které vedou k rozladěnosti, podrážděnosti a nekvalitní regeneraci organismu. Pokud ale jen osamělý pár využívá dům velký jako hrad, je to snad ještě horší. Prostor potřebuje být sycen energií, takže pokud jí nemá kde brát, začne vysávat své obyvatele. Taková situace může vést k vyčerpání a mnoha psychickým poruchám jako deprese nebo nespavost.

09Každý má bydlení, ve kterém se odráží celá jeho osobnost. I když si jej třeba sám nevybral, je důvod proč má bydlet zrovna zde – projít určitou zkušeností nebo se vymanit ze stejných chyb v životě. Za téměř deset let praxe máme mnoho zkušeností s lidmi, kteří touží po změně, ale stále si hledají místa pro život, která mají stejná negativa – například chybějící opora nebo chybějící či oslabené sektory, které bývají spojené právě s problematickými oblastmi života, které si přejí nejvíce změnit. Je to jako s výběrem partnera – stejně vybíráme i svůj životní prostor. Zkušený expert Feng Shui poskytne objektivní pohled zvenčí a dokáže určit problémové oblasti již po zhlédnutí půdorysu domu či bytu. Můžeme zde hovořit o jakési psychologii prostoru. Zcela všeobecně se dá říci, že pravidelné půdorysy vypovídají o lidech se smyslem o vyváženost a harmonii, těmi nepravidelnými disponují většinou nevyrovnaní, extrémní a problematičtí jedinci. Je však dobré vědět, že pokud nemůžeme zásadně změnit svůj obytný nebo pracovní prostor, i malá pozitivní změna v interiéru, vyvolá řetězec změn dalších, které mohou vyústit až v zásadní změnu životní. Na druhou stranu nelze očekávat, že Feng Shui za nás vyřeší všechny problémy. Může jistě velkou měrou pomoci v nastartování zásadních změn nebo ve zkvalitnění života. Zároveň však jde o neustálou práci sama na sobě a o aktivní snahu žít svůj život co nejlépe, poznat, pochopit a přijmout sám sebe, formulovat své představy a přání. Pokud je interiér opravdu dobře uspořádán, dává člověku neustále podněty a impulzy – stále jej inspiruje k něčemu dalšímu a novému, poskytuje mu zázemí a tím jej ve svém důsledku léčí a uzdravuje.

Se zdravím je spojený střed domu či bytu, kterému se říká tai chi nebo energetické srdce domova. Je to místo, které svou energií ovlivňuje celý obytný prostor, proto by vždy mělo zůstat volné, aby zde energie mohla volně cirkulovat. Častými chybami bývá zastavění nábytkem, umístění schodiště, komínu, stoupaček nebo odpadů. Vhodné je tai chi zdůraznit pomocí kulatého koberce, křišťálového lustru nebo jiné závěsné dekorace či mandaly.

Příběh z praxe

Navštívili jsme manžele, kteří bydleli v domě kousek za Prahou. Bylo znát, že místo pro své bydlení si pečlivě vybrali a dům i jeho okolí zařídili s láskou. Krásné rostliny vypovídaly o harmonickém vztahu, který mezi sebou měli, a na první pohled vše vypadalo perfektně. Při důkladnější analýze a po dlouhém rozhovoru jsme narazili na tři problematické oblasti. První z nich byla kuchyně, která sice byla zařízena podle poslední ch trendů, ale působila více jako laboratoř – tedy sterilně a neosobně. Nebyl zde cítit žádný život. Druhou slabinou byla ložnice, která se tísnila v malém pokojíku s nepravidelným půdorysem a navíc byla zařízena jak pro třináctiletou princeznu – vše bylo růžové a sladké. A třetím problémem byl dětský pokoj – zabíral nejlepší místo z energetického pohledu, byl kompletně zařízený pro dvě děti – dětské postýlky, závěsy a bordury s kočičkami, povlečené peřinky. To by samozřejmě bylo v pořádku, kdyby v pokojíčku bydlely dvě děti. Ale problém byl, že děti si sice manželé moc přáli, ale stále se jim nedařilo otěhotnět.

Nebylo lehké manželům šetrně sdělit, že dětský pokojík musí kompletně zlikvidovat, protože jeho zařízení je podvědomě stresuje a v místnosti se kumuluje stagnující energie. Jednou z hlavních myšlenek Feng Shui je, aby člověk vždy řešil prostor v souladu se svou momentální situací a nebál se změn, neboť jen změna je nositelem života. Oba partneři byli naštěstí velmi vnímaví a otevření, takže brzy pochopili, že máme pravdu. Naše další rady byly dvě – ložnici vytvořit v místnosti, kde byl původně dětský pokoj, zařídit jí méně romanticky v souladu s Feng Shui a s pomocí osobních posilujících energií. Druhou radou bylo vnést život do kuchyně – doporučili jsme červené doplňky, kvetoucí rostliny, mísu s ovocem a řezané květiny do vázy.

A jak to všechno dopadlo? Po týdnu zavolala paní J. a oznámila mi „Tak jsme to udělali“. Skutečně našli tolik síly, aby kompletně zrušili dětský pokoj a vybudovali v něm plnohodnotnou ložnici, kde se s manželem cítili výborně. Rozhovor jsme končili její větou „Mě se tak strašně ulevilo, vůbec nechápu, že jsme na to nepřišli sami. Moc děkujeme.“ Z toho je vidět, jak je důležitý nezaujatý pohled zvenčí a důvěra, kterou nám s manželem dali. Tento příběh se odehrál těsně po prázdninách. Po novém roce mi paní J. zavolala podruhé a oznámila mi, že čeká miminko. Byla to krásná zpráva a tehdy jsem si uvědomila, že naše práce má smysl a že s pomocí Feng Shui můžeme pomáhat lidem, aby se jim splnila jejich přání, která je dovedou ke šťastnému a naplněnému životu. 

(Zdroj: feng shui stavby interiery.cz; Foto: pinterest)