Napište, co hledáte

Rádce: Jakou venkovní sprchu si pořídit?

Rádce: Jakou venkovní sprchu si pořídit?

Share

Uvažujete o pořízení sprchy na zahradu, k bazénu či na terasu? Ještě jste se nerozhodli, zda dáte přednost sprše solární nebo na teplou a studenou vodu či sprše s jednoduchým připojením na hadici? 

Na trhu existuje spousta různých modelů zahradních sprch, a tak výběr té správné není snadný. Předtím, než se rozhodnete pro koupi, měli byste si zodpovědět 4 otázky:

  1. Pro jaký účel venkovní sprchu kupuji?
  2. Ve kterém ročním období si přeji venkovní sprchu využívat?
  3. Jaký mám přívod vody?
  4. Jaký mám rozpočet na její nákup a instalaci?

1.    Pro jaký účel kupuji venkovní sprchu?

K bazénu nebo venkovní vířivce je pořízení sprchy nezbytné z hygienických důvodů. Přípojná ruční sprcha může být praktická v případě, že si chcete v rychlosti opláchnout třeba jen nohy. Obzvlášť pokud je sprcha umístěna na trávníku. Trávu, hlínu a kamínky tak můžete rychle smýt.

Pokud zvolíte venkovní sprchu s trvalou instalací, je ruční sprcha méně důležitá. Nezbytné je správně připravit podklad sprchy. Ten může být z kamínků, dlažby či dřevěných terasových prken.

Pro rychlé osvěžení pod sprchou  v horkém letním dni nebo po sportu jsou vhodné venkovní sprchy bez ruční sprchy s přívodem na studenou vodu.

2.    V jakém ročním období budu sprchu využívat?

Pokud si přejete používat sprchu i v zimních měsících, není jiné cesty, než si pořídit venkovní sprchu s integrovaným nezámrzným systémem. Můžete se tak osprchovat v průběhu saunování nebo při použití venkovní vířivky za chladných podzimních večerů.


Sprchy bez nezámrzného systému musejí být na zimu demontovány. Znamená to vypuštění vody, odmontování a uskladnění sprchy na chráněném místě. 

Pokud uvažujete nad solární sprchou, myslete na to, že na jaře/podzim a ve večerních hodinách je sluneční energie již výrazně méně a voda se tak dostatečně neohřeje. Optimální velikost zásobníku je 25-35l vody a hranaté solární nádrže tmavé barvy, které dokáží ohřát vodu rychleji. 

3.    Jaký přívod vody mám na zahradě?

Pro každou venkovní sprchu potřebujete přívod čerstvé vody s tlakem 2-3 bary. Pokud máte instalovány trubky pro teplou a studenou vodu, můžete použít téměř jakoukoliv sprchu.

Pokud máte přivedenou jen trubku na studenou vodu, můžete instalovat sprchu na studenou vodu nebo solární sprchu. Další možností je, přivádět do sprchy již předem smíchanou vodu. Tato varianta má ale smysl jen v případě, pokud vzdálenost od domu resp. napojení na přívod vody není příliš daleko. Jinak vyplýtváte spoustu teplé vody, ještě než se dostane ke sprše.

Nejlevnější, nejrychlejší a nejjednodušší možností je připojit zahradní sprchu k zahradní hadici. Při dostatečné délce hadice se v ní voda v létě příjemně ohřeje.

4.    Jaký mám rozpočet pro svoji zahradní sprchu?

V případě pevně instalovaných sprch musíte připočítat k ceně zahradní sprchy ještě cenu za instalační práce. Ta může být někdy značná, např. při položení vodovodních trubek do nezámrzné hloubky v zemi, což je zhruba v 80 cm. Nejlepší je trubky izolovat. 

Dále je třeba vytvořit odtokový systém a připravit pevnou plochu pod zahradní sprchu (beton, kámen, dřevěná prkna atd.). Tento způsob venkovní instalace je nejkvalitnější a má také nejdelší životnost. 

Náklady na přípravu podkladu sprchy a vyřešení přívodu vody tak může být v některých případech vyšší, než samotná cena sprchy. 

Cenově výhodnější jsou sprchy s integrovaným sprchovým roštem. A ještě výhodnější jsou jednoduché sprchy na studenou vodu s hrotem k zapíchnutí do země, ale ty už nemají tak dlouhou životnost.

Pokud si ujasníte odpovědi na tyto otázky, zbývá jen vybrat ten správný design své nové venkovní sprchy. A  to už je jen otázka vkusu každého z nás.

Rádi poradíme s výběrem té nejvhodnější sprchy pro váš projekt. Naše společnost se specializuje výhradně na venkovní sprchy a nabízí přes 200 modelů od renomovaných evropských značek. 

Skladem máme vždy alespoň 50 typů sprch, které Vám rádi zdarma doručíme kamkoliv v ČR nebo SR. 

Můžete se sami přesvědčit na https://www.venkovnisprchy.cz/