Napište, co hledáte

REKONSTRUKCE – KROK ZA KROKEM IV. – výběr dodavatele

Share

shutterstock Nastupuji 430Jaro už je tady a dokonce jsme ve zdraví přežili náročné týdny se svátky uprostřed. Stavební sezóna už je v plném proudu a my Vám přinášíme dalším díl našeho seriálu „REKONSTRUKCE – KROK ZA KROKEM“. V tomto díle si řekneme, jak zajistit realizaci celé rekonstrukce, jaké máme vlastně možnosti a jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých variant.

Možná se budete ptát, jestli zástupce firmy, která připravuje tento seriál a zároveň je dodavatelem řešení interiérů, dokáže být nezaujatý a objektivní?

Slibujeme Vám, že se budeme snažit Vám poskytnout co nejobjektivnější pohled na tuto problematiku! Nebudeme zde vyhodnocovat jednotlivé možnosti, ale spíše se budeme snažit popsat výhody a rizika jednotlivých variant tak, aby jste měli co nejvíce informací pro rozhodnutí, které bude vždy nakonec pouze na Vás.

Z minulého dílu máme navržené řešení naší připravované rekonstrukce, takže se můžeme přistoupit k volbě způsobu zajištění provedení celé rekonstrukce.

Obecně máme několik možností, jak celou rekonstrukci realizovat. Dle celkového rozsahu změn a velikosti celé rekonstrukce si můžeme vybrat jak celou akci zrealizovat.

První možností je realizovat drobné změny svépomocí, další možnost je zadat práce drobným řemeslníkům a třetí varianta je objednat si celou realizaci na klíč specializované firmě. První možnost můžeme doporučit v případě že celkový rozsah prací není příliš veliký a buďto Vy sami jste schopni práce provést v dostatečné kvalitě nebo máte ve Vašem okolí někoho, kdo Vám s tím pomůže. Při využití této varianty ušetříte na nákladech na práci, ale zřejmě nebudete moci využít případných slev, který mají vetší firmy. Zároveň nesete veškerá rizika celé realizace na sobě a prakticky nemáte možnost něco reklamovat. Pokud například bude nutné něco předělávat a opravovat budete muset znova nakoupit materiál, což se někdy může prodražit. Na druhou stranu nejste nijak limitováni časem a práce si můžete naplánovat podle vašich potřeb a času. Tuto variantu doručujeme kombinovat s možností využít různých slev nebo akcí na internetu a ušetřit tím další část nákladů. V případě výběru a objednání materiálu a vybavení přes internet důrazně doporučujeme vybírat obchod podle hodnocení dalších nakupujících, abyste předešli problémům s dodávkami či při případných reklamacích.

Druhou možnost, tedy zadat práce drobným řemeslníkům můžete využít při menších, ale také při větších realizacích. Prakticky i velké rekonstrukce je možné realizovat s využitím jednotlivých řemeslníků. Při volbě této možnosti je nutné počítat s Vaším výraznějším zapojením a s potřebou koordinace a organizace veškerých prací. Kladem této varianty může být nižší cena, které jste schopni dosáhnout v případě, že vše probíhá v pořádku a bez problémů. V případě problémů nebo posunů v termínech jednotlivých prací bude na Vás, abyste řešili posuny v harmonogramu plánovaných prací. Jako jedno z rizik této varianty vnímáme nejasnou odpovědnost ze celkovou realizaci. Diskuse s jednotlivými řemeslníky, kdy to vypadá, že každý svoji část provedl správně ale jako celek prostě řešení nefunguje, mohou být docela vysilující. Také případné opravy a předělávky mohou navýšit celkový rozpočet. Například v případě předělání obkladů koupelny bude otázkou, kdo zaplatí nové obklady, které mohou stát i docela dost peněz. V případě této varianty doporučuje využít řemeslníků, na které máte dobré reference a zároveň si také vždy ověřit, zda má řemeslník pojištění v případě způsobené škody, protože rozbít se vždy může prakticky cokoliv.

RekonstrukceNo a poslední možností je využití služeb specializované firmy. Tuto variantu doporučujeme v případě že nemáte čas nebo se nechcete rekonstrukci moc věnovat a chcete minimalizovat veškerá rizika spojené s rekonstrukcí. Samozřejmě i v případě realizace celého projektu specializovanou firmou může dojít k problémům, ale pokud máte dobře postavenou smlouvu a firma je alespoň trochu slušná, tak by Vám měla vše případně opravit a dokončit na vlastní náklady a to včetně případné potřeby nákupu dalšího materiálu na opravy a dokončení. Zároveň je zde jasná a jednoznačná odpovědnost, takže se nemusíte s nikým dohadovat, kdo za problém může a donekonečna přeplánovávat harmonogram dalších prací podle neustále se měnících termínů. V tomto případě opět doporučujeme ověřit si pojištění.

Věříme, že Vám náš popis pomůže v rozhodování, jak Vaši rekonstrukci řešit a přejeme Vám šťastnou ruku při výběru! Připomínáme adresu redakce pro Vaše dotazy: rekonstrukce@ownhome.cz  

Odborná konzultace:
Zdeněk Nový
Vedoucí klientských služeb
www.svetinterieru.cz

Předchozí článek