Napište, co hledáte

Rostliny do koupelny

Share

titulkaZelené rostliny v koupelnách jsou vzácné a proč? Obvykle schází dostatek prostoru, chybí potřebné světlo a pěstování nepřidá ani nadměrná vlhkost. Pokud jsou ale správně zvoleny druhy rostlin, místnost má přirozený zdroj světla (tedy alespoň malé okno) dá se ledacos napravit.

Které rostliny se do koupelen hodí?

Na světlo nenáročné rostliny jsou například dračinec (Dracaena) horská palma (Chamaedorea elegans) nebo lopatkovec (Spathiphyllum). Proto, že nejsou tyto rostliny na světlo tak náročné, nelze od nich očekávat bujné přírůstky nebo kvetení. Samozřejmě lze do určité míry nahradit přirozené světlo úspornou lampou. V koupelnách našich babiček bychom nezřídka kdy narazili na kapradiny. U této rostliny si lze vybrat z velké škály druhů od stromovité kapradiny nebo netíku (Adiantum) přes žebrovici (Blechnum) až ke ledvinku (Nephrolepis) nebo sleziníku (Asplenium).

Stejně jako předchozí odrůda, i kapradiny nepotřebují mnoho světla. Rostlina se spokojí s koutem koupelny několik metrů od okna. A zvýšená vlhkost vzduchu jim bude jen prospívat. Chceme-li mít rostlinu zavěšenou v prostoru, tak pro tento druh dekorace se hodí třeba břečťan nebo žumen.

Takové můrovce (Phalaenopsis) nebo broméliovité rostliny, které kvetou ve světlé koupelně stejně tak jako v obývacím pokoji, nejsou náročné na pěstování. Tyto rostliny potřebují spíše vysokou vlhkost vzduchu než světlo. Výjimkou jsou barevno listé bromélie, které potřebují pro zachování svých barevných tónů listů dostatek světla.

Další vhodné rostliny: Šáchor, Fikus, Monstera, Parožnatka, Filodendron a Kykatka  

(autor: redakce OH, foto: pinterest)