Napište, co hledáte

Share

secese 05Slovo secese je odvozeno z latinského slova secessio – oddělení, odštěpení a jako název slohu vyjadřuje touhu mladé generace oddělit se od historického akademismu. Proto se také v Německu toto hnutí nazývá Jugendstil – styl mladých, mládí, mladého věku a Francouzi mu říkají L’art nouveau, nové umění. Secese přináší osobité pojetí architektury – ke slovu se dostávají ornamenty, tepání, pestrý dekor.

Do Čech přichází secese z Vídně ve druhé polovině 90. let 19. století díky architektovi Bedřichu Ohmannovi. Zatímco se v zahraničí již řadu let aplikují nové materiály, konstrukce a technologie, jako ocelový skelet, železobeton a betonové stavby, v Čechách se jich užívá spíše jen při technických stavbách. Zlatého věku tento sloh dosahuje na konci 19. století a v prvním desetiletí 20. století. Poté ustupuje moderně a kubismu.

Secesi do Prahy a tím do Čech přináší z Vídně v druhé polovině devadesátých let 19. století Bedřich Ohmann (v letech 1897 – 1898 staví Na Příkopě v Praze kavárnu Corso, dnes již zbořenou) a secese pak dosahuje největšího rozmachu a nejčistších forem od sklonku 19. přes první desetiletí 20. století. Později ustupuje silné konkurenci moderny a zčásti i kubismu, ale ještě ve dvacátých letech dožívá na průčelích domů projektovaných venkovskými staviteli.

secese 01

secese 04

 

 

 

 

 

 

Je ovšem jisté, že zejména oproti předcházející novorenesanci, dodržující většinou klasická pravidla, se secese jeví jako méně ukázněná – bývalo to např. demonstrováno na velkých pražských pomnících té doby – Husově a Palackého, ale i na architektuře, jíž se vytýkalo, že místo architektonických článků a bez respektování hlavní kompozice své nedostatky zakrývá přemírou ornamentiky rostlinného i geometrického původu, nakupené náhodně a jen pro překvapení a oslňování diváka.

V interiérech se často uplatňuje štuková a malířská výzdoba. Stěny bývají obloženy mramorovými nebo dřevěnými obklady. Dveře jsou prosklené barevnými, leptanými a lazurovanými skly. Secesní jsou i lustry, zrcadla a řada jiných doplňků. V Anglii je pro toto sepjetí architektury s řemeslem sloh nazýván Arts and Crafts – umění a řemesla. Snaha o líbivost je u secese nesporná, což dokládají nejen tvary a ornamenty vlastní architektury, ale i rovnocenné přiřazení dalších uměleckých disciplín a výtvorů uměleckých řemesel k architektuře.

Zvláštní obliby se dostává impresionistické rostlinné výzdobě, listům a větvičkám malebných tvarů, vavřínovým, lipovým, kaštanovým, které se objevují i v řezbách dveří a na leptaných skleněných výplních dveří, neméně časté jsou dekorativně stylizované květy řeřich a kosatců, které se dostávají jako tepaný doplněk také do kovaných mříží na dveřích a do zábradlí.

Barvy:

barvami secese byla žlutá, modrá, zelená, černá a bílá. Žlutá je barva hmoty, slunce a světla, života a radosti, modrá a zelená jsou barvy neskutečné, faustovské, černá je poslem ducha, bílá vyjadřuje ztroskotanou naději, smrt. Secese vyhledává neobvyklé barevné odstíny a váže je podle principu harmonie a kontrastu.

Stěny:

úprava stěn se nese symboly ornamentálnosti, lineárnosti, využívá přírodních tvarů (listy, květiny, siluety stromů, lidských i zvířecích těl). Typickou květinou je lilie, tulipán, kosatec, leknín nebo mák. Častým doplňkem je obložení z jednobarevných obkladů zakončené zdobenou listelou.

secese 20secese 18secese 23

Podlahy:

jsou pokryty ornamentální dlažbou. Na schodištích nacházíme bohatě tepaná zábradlí. Dlažby a obklady se secesními vzory jsou ověřeny časem, příliš nepodléhají novodobým trendům, ale přitom vlastně nikdy nevyšly z módy. Jejich předností jsou originální vzory, především geometrické tvary a ornamenty.

secese 03secese 15secese 19

 

 

 

 

  

 

Nábytek:

hlavními materiály pro výrobu nábytku bylo dřevo, sklo a kov. Černě mořené dřevo, krémově bílé plochy broušeného laku a malé ornamentální vložky z růžového a fialově tónovaného skla, perleti či emailu. Elegantně plynoucí křivky připomínají více rostlinné stvoly a svazky květů, které popírají jakýkoliv vztah ke konstrukci. Hra s kontrasty nejrůznějších materiálů jako výrazných dřev, kovu, skla, kůže, broušených laků a dalších.

secese 13secese 12secese 07

 

 

 

 

  

 

Osvětlení:

z pravidla se hojně využívali nástěnné a stolní lampy, které měli bohatě zdobené stínidla z mléčného skla. U lustrů je zas patrný důraz na bohatě zdobenou kovovou kostru světla doplněnou o jednoduchý stínící prvek z mléčného skla, někdy jemně dozdobený obvyklými motivy květin nebo broušené motivy.  

secese 06secese 24secese 25secese 21

 

 

 

 

 

 

———————————————————————————————————————————-

Další články