traden von kryptowährungen und allen anderen sichtbarkeit von kryptowährungen welche kryptowährungen haben potenzial kryptowährungen 100 euro kryptowährungen bafög wie bewerten
Stránka se načítá...

Napište, co hledáte

01.Stručná historie postele

Share

Mood-Rocking-Bed-1-thumb-550x366Připravili jsme si pro vás seriál 12 kapitol popisující vše, co bychom měli vědět o lůžku dřív, než si ji pořídímě. Stručně nahlédneme do historie, vývoje i norem asi nejoblíbenějšího kusu nábytku. Provedeme vás typologií i požadavky na správnou postel i lůžkoviny. Tak tedy..

Vzhledem k tomu, že člověk stráví skoro 1/3 svého života ležením, měl by jeho kvalitě věnovat řádnou pozornost. Základním předpokladem kvalitního spánku je výběr správného lůžka. Každé lůžko musí splňovat úkol pevnosti, podpory a pružnosti. Nevhodné lůžko, matrace či lůžkoviny mohou vyvolat nespavost, stres a únavu, případně jiné zdravotní potíže (bolest, alergii, nadměrné pocení).

Dříve naši předchůdci lehali na udusané hlíně se slámou přehozenou kožešinou. Postel vytvořila tepelnou izolaci od země a současně posloužila jako ochrana před živočichy.

2914826687 93b23429cd oŘímská postel, na rozdíl od lůžka řeckého, sloužila více účelům.Existovala postel manželská, postel ke spaní, pohovka v atriu „lectus adventu“, pohovka ke čtení „lectus lucubratorius“, lehátko k jídlu „luctus triclinarius“.

Ve všech dobách si zachovala pozici nejdůležitějšího nábytkového kusu. Lehací plocha na rámové konstrukci, zdvižené od země čtyřmi sloupky, tvořila matraci plněnou živočišnými a rostlinnými materiály. Proti průvanu chránila čela a později závěsy s baldachýnem. V chladných zemích byly vysoké bočnice sníženy pouze v místě vstupu do postele.

Ve středověku se kladl velký důraz na její dekorativnost. Používaly se zlaté niti, krajky, v nohách i hlavách byly vysoké polštáře. Postel byla v podstatě společenským mobiliářem, protože zde spávala celá rodiny i s hosty, před pohřbem zde ležel nebožtík, vdova přijímala soustrast, šestinedělka gratulace, dáma v přepychovém oblečení návštěvy. Postel byla součástí výbavy nevěsty. Mimo široké postele byly používány malé čalouněné „spací lavice“.

V období renesance se kromě manželské postele používá v Itálii lehké odpočívadlo „carriola“ a „cuccie“ – divan, ze kterého se později vyvinul „kauč“.

9 Kings BedV době baroka a rokoka sloužila ložnice jako přijímací pokoj. Král Ludvík XIV. vykonával v posteli svůj úřad a jeho vstávání bylo společenským úkonem, který se odehrával za účasti dvora. V ložnici krále bylo použito několik kilogramů ryzího zlata na textilní dekorace (baldachýn lůžka, textilní tapety). Baldachýn měl především funkci tepelné izolace a vyšší intimity. Na zdech ložnice byli na freskách zobrazeni i královi nepřátelé, aby je měl stále na očích. Od veřejné části ložnice bylo lůžko krále odděleno balustrádou. Po probuzení král vykonal svoji potřebu a jeho stolice byla analyzována lékařem. Královo zdraví bylo totiž veřejným zájmem celého národa.

19. století – použití kovových lůžek v kasárnách a nemocnicích z hygienických důvodů. Vynález pružné drátěnky do postelí přináší velký pokrok v hygieně spánku. S „cíleným vývojem bytové kultury“ vznikají v poválečné ČSSR sklápěcí a výklopná horizontální i vertikální lůžka a patrová lůžka. Poloha vleže je obecnou polohou člověka, při které dochází k maximálnímu odlehčení téměř od všech aktivních životních funkcí v pohybovém aparátu i v centrálním nervovém systému. Při zdravém spánku dochází k vymizení projevů i důsledků únavy, a to tím více, čím je lehací nábytek kvalitnější.

Švýcarský vědec prof. Walter Hess objevil už v roce 1949 v mozku tzv. centrum spánku, které je jeho řídícím orgánem. Této problematice se věnovala řada vědců, ale zatím není zcela objasněna.  

(Zdroj: ATON)

——————————————————————————————————————————————

Další články

 

Předchozí článek
Další článek

Čtěte dále