current bitcoin value in usd kryptowährung paysafe börse euro einzahlen können sich kryptowährungen noch lohnen wie funktioniert der handel mit kryptowährungen
Stránka se načítá...

Napište, co hledáte

Byt

Studentské bydlení, kterému lze po právu závidět

Share

tengbom architects 01Bydlet na 10 metrech čtverečních je pro mnohé z nás nemyslitelná představa. Všichni však víme, že současná doba si žádá své. S touto myšlenkou se poslední dobou setkáváme poměrně často. Ze všech možných stran na nás útočí návrhy a koncepty domů či bytů, které plní základní potřeby a funkce spojené s levným, malometrážním bydlením. Ne vždy se však tyto návrhy sejdou i s pocitem toho, že bychom v podobném bytě chtěli žít.

Jeden ze zajímavých návrhů, který by mohl změnit představy o malometrážním bydlení, vám dnes představíme. Švédští architekti z ateliéru Tengbom ve spolupráci se studenty na univerzitě v Lundu, navrhli a postavili buňku určenou pro přebývání studentů vysoké školy. Vycházeli z potřeb každého studenta a velký důraz kladli na estetickou stránku interiéru.

Tento koncept je cenově dostupný, plně funkční, mobilní a přizpůsobivý. Přesně tyto parametry řešilo vedení univerzity při hledání řešení nového ubytování pro své studenty. První prototip na sebe nenechal dlouho čekat, a už nyní ho lze vidět v Virserum Art Museum ve Švédsku. Dá se říci, že po velmi vřelém přijetí všech návštěvníků, studentů i odborníků, se rozhodla univerzita pro své žáky 22 jednotek, do roku 2014, koupit.

Vytvořit cenově dostupné studentské bydlení vyžaduje inovativní myšlení a nová řešení. Prostor v každé jednotce je snížen ze současně požadovaných 25 m2 na pouhých 10m2. Jedná se o skutečně kompaktní bydlení. Byt nabízí komfortní spací podkroví, kuchyň, koupelnu a malou zahradu s terasou. Prostřednictvím účinného uspořádání a využití křížem vrstveného dřeva jako stavebního materiálu se nájemné sníží o 50%. I ekologický dopad a uhlíková stopa je výrazně snížena.

Energetická funkce a soběstačnost je klíčovou otázkou při navrhování nových budov. Výběr vhodného materiálu spolu s výrobní metodou je důležitá v minimalizaci emisí uhlíku.

“Tím, že zrealizujeme tyto jednotky pro studenty, chceme zpochybnit konvenční názory a ukázat nové způsoby myšlení. Pro zachování přírody udržitelným způsobem, musíme být inovativní ve všech aspektech, a mít odvahu pro nové pohledy “říká Linda Camara z ateliéru Tengbom. 

(Autor:redakce OH, Zdroj: Tengbom)

——————————————————————————————————————————————-

Další články

Předchozí článek
Další článek

Čtěte dále