Napište, co hledáte

Studentské bydlení, kterému lze po právu závidět

Share

tengbom architects 01Bydlet na 10 metrech čtverečních je pro mnohé z nás nemyslitelná představa. Všichni však víme, že současná doba si žádá své. S touto myšlenkou se poslední dobou setkáváme poměrně často. Ze všech možných stran na nás útočí návrhy a koncepty domů či bytů, které plní základní potřeby a funkce spojené s levným, malometrážním bydlením. Ne vždy se však tyto návrhy sejdou i s pocitem toho, že bychom v podobném bytě chtěli žít.

Jeden ze zajímavých návrhů, který by mohl změnit představy o malometrážním bydlení, vám dnes představíme. Švédští architekti z ateliéru Tengbom ve spolupráci se studenty na univerzitě v Lundu, navrhli a postavili buňku určenou pro přebývání studentů vysoké školy. Vycházeli z potřeb každého studenta a velký důraz kladli na estetickou stránku interiéru.

Tento koncept je cenově dostupný, plně funkční, mobilní a přizpůsobivý. Přesně tyto parametry řešilo vedení univerzity při hledání řešení nového ubytování pro své studenty. První prototip na sebe nenechal dlouho čekat, a už nyní ho lze vidět v Virserum Art Museum ve Švédsku. Dá se říci, že po velmi vřelém přijetí všech návštěvníků, studentů i odborníků, se rozhodla univerzita pro své žáky 22 jednotek, do roku 2014, koupit.

Vytvořit cenově dostupné studentské bydlení vyžaduje inovativní myšlení a nová řešení. Prostor v každé jednotce je snížen ze současně požadovaných 25 m2 na pouhých 10m2. Jedná se o skutečně kompaktní bydlení. Byt nabízí komfortní spací podkroví, kuchyň, koupelnu a malou zahradu s terasou. Prostřednictvím účinného uspořádání a využití křížem vrstveného dřeva jako stavebního materiálu se nájemné sníží o 50%. I ekologický dopad a uhlíková stopa je výrazně snížena.

Energetická funkce a soběstačnost je klíčovou otázkou při navrhování nových budov. Výběr vhodného materiálu spolu s výrobní metodou je důležitá v minimalizaci emisí uhlíku.

“Tím, že zrealizujeme tyto jednotky pro studenty, chceme zpochybnit konvenční názory a ukázat nové způsoby myšlení. Pro zachování přírody udržitelným způsobem, musíme být inovativní ve všech aspektech, a mít odvahu pro nové pohledy “říká Linda Camara z ateliéru Tengbom. 

(Autor:redakce OH, Zdroj: Tengbom)

——————————————————————————————————————————————-

Další články

Předchozí článek
Další článek