Napište, co hledáte

Terasy z kvalitního WPC uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky

Terasy z kvalitního WPC uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky

Share

Terasy z kompozitu dřeva a polymeru nabízejí nejpřirozenější alternativu klasických dřevěných povrchů. Materiál WPC přináší svým uživatelům řadu ryze funkčních předností, ale hlavní výhoda pořízení takového výrobku tkví jinde. Bezpečná, atraktivní a bezúdržbová terasa posouvá komfort bydlení o příjemný stupínek výš.

Kompozitní materiály vyráběné ze dřeva a polymeru byly vyvinuty a poprvé uvedeny na trh ve Spojených státech na počátku devadesátých let 20. století. Přestože v současné době už se produkty z WPC plně etablovaly jako kvalitní stavební materiál po celém světě, v porovnání s bohatou historií využívání dřeva jde stále o nový produkt.

Za vznikem WPC (Wood-Plastic Composite) stála snaha vytvořit takový materiál, který dokáže eliminovat nežádoucí vlastnosti dřeva a zároveň zdůrazní vizuální dokonalost dřevěného povrchu. A to je také důvod, proč se s ním dnes můžeme nejčastěji setkat v podobě prken na terasy, plotovek nebo obkladů fasád.

O kvalitě WPC rozhoduje technologie

Pro mimořádně dlouhou životnost produktů z WPC bez ztráty jejich vlastností je naprosto klíčová kvalita surovin vstupujících do výroby a samotná technologie výroby. Specifikace materiálů je předmětem patentů a výsledkem dlouholetého výzkumu a vývoje. Rozdíly v kvalitě výsledných produktů, které se objevují na trhu, proto mohou být u různých výrobců propastné.

Lídrem výroby špičkového dřevěného kompozitu v Evropě je česká společnost WPC – WoodPlastic. Ta vlastní licenci na unikátní americkou laserově řízenou technologii výroby Strandex, která předpokládá využívání pouze těch nejkvalitnějších surovin v poměru zhruba 60 % čistého PEFC dřeva, 40 % polymeru, plus potřebné množství ekologických přísad a barev.

Minimálně náročná prkna

Pro čistý polymer HDPE je charakteristické, že ideálně váže jak UV stabilizátory, tak i barvy. Díky tomu jsou plně probarvená prkna WoodPlastic® stálobarevná. Parametry materiálu zásadně přispívají k jednomu z nejdůležitějších atributů WPC prken a k jejich rostoucí oblibě – výrobky z kvalitního kompozitu se vyznačují minimální finanční i časovou náročností na údržbu. Ta spočívá v občasném opláchnutí proudem vody, nepoužívá se žádná dodatečná impregnace, nátěry či oleje.

Prkna WoodPlastic® odolávají všem rozmarům počasí – dešti, sněhu, mrazu i UV záření. Minimálně nasákavý materiál je rezistentní vůči bazénové chemii i slané vodě. Další důležitou předností teras WoodPlastic® je, že se na nich netvoří třísky ani štěpy. Prkna mají plný profil, takže na rozdíl od těch dutých se snadněji a rychle montují bez nutnosti kotvení k pevnému podloží. Terasy mají speciální protiskluzový povrch a skryté kotvení zajišťuje hladký kompaktní povrch bez nebezpečí poranění.

Bohatá nabídka povrchů a barev

Prkna WoodPlastic® dokáží věrně imitovat nejrůznější druhy dřeva. V nabídce najdete jak reliéfy evokující luxusní exotické dřevo, tak přírodní vzory v kombinaci s nepravidelným žíháním, elegantní hladká prkna hebká na dotyk i čisté linky drážkovaných prken, ideálních k bazénu. Trendem jsou nyní hlavně širší terasová prkna MAX, která umožňují vyniknout elegantním vzorům povrchu terasy a zároveň jí poskytnou nezaměnitelný vzhled díky menšímu množství spár.

Nabídka barevného provedení WPC prken WoodPlastic® zahrnuje celou škálu přírodních odstínů. Pohybují se od béžového cedru přes decentní teakový, narůžovělý Merbau, čokoládový Palisandr, tmavší, seriózně působící Wenge, klasický Eben s viditelnou strukturou světlejších dřevitých vláken na černém pozadí až po ocelově šedý Inox.

WPC je víc než pouhá alternativa

Ačkoli WPC je relativně mladý produkt, ctí estetiku toho nejtradičnějšího z  materiálů, totiž dřeva. Zásadní rozdíl tkví ve vlastnostech, a tedy i v přínosu pro každého, kdo si produkt z WPC pořídí. Kompozit dřeva a polymeru nabízí velkou přidanou hodnotu v odolnosti, bezpečnosti a ekonomické výhodnosti při zachování všech estetických kritérií. A to je také důvod, proč už dnes nelze kvalitní WPC považovat za pouhou alternativu ke stávajícím materiálům.