Napište, co hledáte

Test čističky vzduchu TrueLife AIR Purifier P5 WiFi. Jak obstála v běžné domácnosti a vyplatí se její nákup?

Test čističky vzduchu TrueLife AIR Purifier P5 WiFi. Jak obstála v běžné domácnosti a vyplatí se její nákup?

Share

Test čističky vzduchu TrueLife AIR Purifier P5 WiFi. Jak obstála v běžné domácnosti a vyplatí se její nákup?

Čištění vzduchu v domácnosti je v posledních letech velmi aktuálním tématem, ať už jde o souvislost s pandemií koronaviru nebo o zdravý životní styl. Výrobci se samozřejmě tomuto trendu přizpůsobují, a tak je trh doslova zaplaven různorodými modely. My jsme se podívali na zoubek nové atraktivní čističce AIR Purifier P5 WiFi od výrobce TrueLife. Jde o jakousi střední třídu v pomyslné hierarchii TrueLife Air programu, jenž představuje sada výrobků, kterou jsou právě čističky, ale i aroma difuzéry nebo zvlhčovače vzduchu.

Střední třída

Čistička TrueLife AIR Purifier P5 WiFi s kubaturou okolo 260 m³ je ideální do středních bytů nebo domů. Výrobce udává ideální velikost místnosti okolo 25 až 30 m² a přístroj popisuje jako neocenitelného pomocníka, který v domácnosti eliminuje prachové částice, viry, bakterie i pyly a zároveň pomocí ionizátoru obohacuje vzduch o záporné ionty. Výsledný efekt by měl navodit ovzduší podobné tomu po bouřce. Klasickým uklízením se tyto škodliviny, které se do bytu nebo domu dostávají při větrání nebo na oblečení, neodstraňují efektivně. Čistička tak má pomáhat i s úklidem.

V jednoduchosti je síla

Jako místo pro test čističky jsme zvolili starší, ale kompletně zrekonstruovaný a vybavený rodinný dům s okny do rušné městské ulice, na jedné straně a na druhé s vchodem a okny do zahrady. Jde tedy o prostředí, které je náchylné na prachové částice z ulice a pyly ze zahrady. Interiér je vybaven novým nábytkem a jednu domácnost s majiteli sdílí ještě pes. V podstatě ideální místo pro zkoušku.

Kompletní balení čističky obsahuje samotný přístroj a HEPA filtr třídy 13, uhlíkový filtr, katalytický filtr a antibakteriální filtr s UV-C zářením a samozřejmě český návod. Ihned po vybalení zjistíte, že ačkoliv seznam všemožných filtrů vypadá složitě, jde v podstatě o jeden komponent, který stačí jednoduše vložit dovnitř přístroje a o víc se prakticky nemusíte starat. Filtr by měl vydržet déle jak rok a jeho cena, která se pohybuje okolo jednoho tisíce korun, je velmi přívětivá. I samotné ovládání vypadá na první pohled jednoduše. To je zřejmé i z návodu, který není nijak zbytečně složitý a v podstatě vám rychle odpoví na otázky, které si můžete klást.

Přístroj působí příjemným a svěžím dojmem, je stabilní, ale zároveň velmi lehký, což umožňuje snadnou manipulaci i osobám slabší tělesné konstrukce. Lze jej tak bez námahy přenášet mezi místnostmi.

Čistím, čistíš, čistíme…

Po vybalení je nejprve nutné instalovat již složený filtr skládající se z výše uvedených vrstev, což nezabere ani minutu. Pak už jen stačí čističku spustit a díky automatickému režimu se nemusíte o nic starat. Digitální dotykový displej na čele přístroje obsahuje jen nejnutnější tlačítka se srozumitelnými ikonami a světelnou signalizaci kvality ovzduší, přičemž zelená barva znamená zanedbatelné znečištění, následuje modrá, oranžová a končí to u červené, která ukazuje vysokou koncentraci škodlivých mikročástic.

TrueLife AIR Purifier P5 WiFi automaticky reaguje na změny prašnosti, to jsme poznali při intenzivním větrání do ulice, ale skvěle působí i na pachy například při smažení v kuchyni. Reakce přístroje se projeví zvýšením výkonu a na displeji pak můžete pozorovat, jak se rychle snižuje koncentrace částic v ovzduší. Tento efekt se však projeví, i když se v blízkosti přístroje oklepe pes.

Čistička od společnost TrueLife tak na nás působí velmi pozitivním dojmem. Účinné filtry zcela evidentně snížily během několika hodin koncentraci prachových částic v místnosti, pohltily pachy z kuchyně a případně ovzduší zbavily těkavých látek z nového nábytku. Čistý vzduch zvyšuje psychickou pohodu a zkvalitňuje spánek, a tak jsme samozřejmě vyzkoušeli i noční režim. Oproti běžnému chodu je přístroj nastaven do módu bez osvětlení a současně běží na nižší výkon, takže o jeho činnosti nemáte v ložnici ani ponětí.

Příjemným bonusem je pak dálkové ovládání pomocí mobilní aplikace Tuya Smart, která je zdarma dostupná v Google Play pro Android nebo v App Storu pro Apple. Po jednoduché konfiguraci se smartphone promění v ovladač, což se hodí nejen večer, ale i během denního shonu, kdy je každý krok navíc drahý.

Verdikt

S čističkou jsme se nakonec loučili neradi. Na svěží ovzduší se snadno zvyká. Pohled na ukazatel, který je stále v zelené barvě, je příjemný, stejně tak jako na samotný přístroj, který se designově velmi povedl a hodí se prakticky do jakékoliv domácnosti. Stačí jej postavit do rohu a nechat běžet. Potěšil nás i dlouhý přívodní kabel, a tak jsme nemuseli řešit, kde je zrovna volná zásuvka nebo pátrat po prodlužovacím kabelu. Ovládání pomocí smartphonu pak představuje pomyslnou třešničku na dortu.

Máte-li doma alergika nebo bydlíte v centru města, pak se investice, která představuje necelých pět tisíc korun, rozhodně vyplatí. Nepropustný systém filtru zachycuje prach, UV lampa spolehlivě zabíjí mikroorganismy a ionizátor osvěžuje vzduch. Lépe se pak dýchá a v domácnosti není tak často potřeba utírat prach nebo luxovat. Péče o filtry je přitom snadná, během jejich životního cyklu stačí komponent občas vysát vysavačem, čímž prodloužíte jeho životnost a samozřejmě znovu zvýšíte účinnost. Zcela jistě se jedná o cenného pomocníka do domácnosti, který je ekonomický na provoz a ani jeho pořízení zásadním způsobem nenaruší rodinný rozpočet.

Více informací naleznete zde: https://www.truelife.eu/cs/air-care/