Předchůdcem skříně byla truhla. Naši předkové byli velmi skromní, měli většinou málo oděvů (sváteční kroj a denní šaty), truhla bývala součástí výbavy nevěsty. Opravdová skříň byla znamením blahobytu a stávala se dominantou místnosti. Často byla bohatě vyřezávaná či malovaná.
Karel Čapek – Věci kolem nás:
Skříň má být především skříní, ale chce – li mít nějaký vzletný ideál, tedy ať je raději krásným dřevem než krásnou architekturou. Býti dřevem je vysoké a skvostné poslání, neboť to znamená být hladký, teplý v barvě, příjemný na hmat, všelijak pruhovaný a žíhaný, lesknout se v pokoji a zrovna mluvit, přičemž polovičku slov dodává příroda a polovičku lidská práce. Nábytek, který nic nepovídá o přírodě a o truhláři, je špatný nábytek. Býti dřevem znamená dále uchovat lidskou pokoru a prostotu, nevystrkovat příliš ostré rohy, mít loyální ochotu sloužit a nehonit se po žádné okázalosti nebo výzdobě, neboť to je z dřevěného hlediska nemístné. To vše jsou intimní ctnosti, k nimž dřevo má od přírody náklonnost, jen špatný člověk je nutí chovat se falešně a neskromně.
Skříně existují jako samostatný nábytek (především v ložnicích) i jako nábytek vestavěný (v předsíních, komorách a šatnách). Právě komory a šatny umožňují optimální ukládání.
Nedostatečně dimenzovaný velký úložný prostor je slabou stránkou většiny bytů. Většinou zde chybějí úložné komory, pokud ano, nejsou jejich regály chráněny před prachem. Úložné systémy předsíní jsou malé.
Skříně se většinou navrhují jako stavebnicový systém. Důležitý je především šířkový modul jednotlivých prvků, ze kterých se vytvářejí sestavy, ale také hloubka a výška odpovídající snadné dostupnosti ukládaných předmětů. Skříně pro seniory se navrhují nižší vzhledem s problémy s páteří a míšním kanálem, viz. kap. ergonomie. Úložný prostor mimo běžný dosah se zpřístupní použitím pantografů, mimosezónní věci mohou být zpřístupněny pomocí lehkých štaflí, které jsou součástí běžného vybavení každé domácnosti. Lehký žebřík může být i součástí sestavy jako záměr designéra (např. v šatnách).
Vnitřní hloubka úložného prostoru min. 56 cm (odpovídá šířce ramínka s oděvem)
Výška úložného prostoru (výška šatní tyče) min. 140 cm
Výška šatní tyče pro saka a krátké obleky min. 90 cm
Vzdálenost osy tyče od vodorovného dílce min. 5 cm
Výška ukládacího prostoru police nad tyčí min. 17 cm
Správné dimenzování polic podle stupně zatížení (drobné předměty do 200N/m2, prádlo, oděvy a nádobí do 600N/m2, knihy, papír, nářadí 1200N/m2). V praxi to znamená použití dýhované DTD 18 pro uložení prádla na police zezadu nepodepřené do šířky 95 cm, knih do šířky 62 cm.
Šatní skříně ČSN 910108
Vzhledem ke svému objemu by se skříň měla snažit spíše o neutrální a nenápadný vzhled, pokud není přímo dominantou prostoru (starožitná skříň po prababičce). Zrcadla na dveřích skříní se používají ke zvětšení prostoru (s výjimkou ložnice). Barevnost a struktura materiálu jsou vzhledem k velké ploše skříní důležitými estetickými prvky. Uplatňují se především na dveřích.
TEXT: (Atom)
FOTO: peelroom.com, kingwardrobe.com.au, thoughtequitymotion.co, huelsta.co.uk
ZDROJ: Typologie nábytku