Napište, co hledáte

Venkovní keramická dlažba

Share

Keramicka dlazba 2Keramické obklady a dlažby se staly doménou interiérů. Najdeme je nejen v koupelnách, ale i v obytných prostorách, kde nabízejí daleko více výhod, než ostatní podlahové krytiny – jsou k dispozici v mnoha barvách, dezénech i tvarech, zahrnují schodový program a celou řadu jiných prvků, jako jsou parapety, sokly či dekory, jejich údržba je snadná a představují ideální materiál pro použití v kombinaci s podlahovým topením.

 

 

To stejné však platí i pro exteriér. Keramické dlažby jsou vhodné i pro použití na balkonech, terasách, ale i na chodnících a jiných zpevněných plochách na zahradě. K výběru jsou přitom jak tradiční styly (terracotta), tak i modely věrně imitujících přírodní materiál – dřevo, pískovec či břidlici. V nabídce moderních výrobců je dnes navíc možno kromě zaužívaných rozměrů nalézt i velkoformátové dlažby – až v rozměrech 60×160 – či drobné mozaiky. Popularitu si získávají i dlažby pro ventilované fasády.

Keramická dlazba 1Dekor dodá šmrnc

Velkou výhodou keramických dlažeb jsou také jejich dekory. Ty mohou prostor doslova rozzářit. Stačí přitom jednoduchý pásek, který lemuje terasu nebo třeba i velká mozaika umístěna na střed zpevněné plochy. Vše záleží na vkusu a invenci stavebníka.

Mrazuvzdornost především!

Při výběru materiálu však dbejte na dva důležité prvky – keramické dlažby pro venkovní užití musí být prakticky vody nenasákavé (vybírejte jen materiály s hodnotou nižší než 0,5 %), aby byly odolné vůči vlivům mrazu, a svojí povrchovou úpravou musí dále být vysoce protiskluzné, což je v našich podmínkách rozhodující.

Novinka: terčová keramická dlažba

Novinkou v oblasti keramických dlažeb je i jejich možnost pokládky na terče. Toto řešení je praktické všude tam, kde je potřeba vytvořit bezbariérový vstup na terasu nebo třeba dodatečně vést elektrickou kabeláž. Instalace této dlažby je velmi snadná a výhodou je, že při ní není třeba investovat do drahé stavební chemie (lepidla, spárovací hmoty). Pro terče je určená speciálně tvrzená dlažba Filter Floor, která je 3 cm silná a má nosnost až 1800 kg. Její použití je velmi praktické i v okolí bazénů či zahradních sprch. Mezi dlažbou a podkladem je totiž prostor, kterým jde odvést vodu do kanalizace, ale slouží i k dalším účelům – jako zvuková kapsa či prostor pro uložení elektrického či jiného vedení.

Tercova dlazba

Keramicka dlazba 3

 

 

 

   

 

 

(Zdroj: www.azada.cz)