Napište, co hledáte

Sluneční plachty elegantní stínění z evropského středomoří

Share

plachta 3Netradičně a vkusně je možné zastínit terasu, verandu či zahradu s pomocí stínících plachet. Jsou vzdušné, nabízí celou řadu tvarů, velikostí i barev a umožňují docílit stínu vždy tam, kde je potřeba.

Plachty na terasu jsou totiž napnuté na speciálních hliníkových sloupcích, jejichž součástí je i posuvný mechanismus. Díky němu je možné plachtu naklánět v místech, odkud právě přichází sluneční paprsky. To je – kromě stránky ryze estetické – hlavní rozdíl oproti rozšířeným markýzám. Ty jsou pevně připevněné k fasádě stavby a nelze s nimi stín nijak regulovat. U stínících plachet stačí jen lehce pozdvihnout páku a slunce je pryč.

Montáž i demontáž zvládne každý

Montáž není složitá. Sloupky jde kotvit buď do pevného podkladu, nebo zabetonovat do malé betonové patky. Kdo se chce vyhnout betonování, může použít i praktický vrut, který lze snadno zavrtat do trávníku či záhonu. Jeho výhoda je ta, že v případě zájmu lze ze zeminy vytáhnout a zavrtat jej v novém, pro plachtu určeném, místě. Plachty jsou vyrobené z pevné tkaniny, která je lehce impregnovaná. Díky tomu je plachta odolná nejen UV záření, ale vydrží i slabší déšť. Plachtu lze nechat v případě příznivého počasí napnutou od jara do podzimu. Sundává se jen v případě silných dešťů či větru o rychlosti vyšší než 70 km/hod. Na zimu pak lze plachtu sundat, vyprat v automatické pračce a uschovat pro další sezonu. Stejně tak sloupky – i když jsou z odolného a bezúdržbového hliníku, je možné je na zimu snadno demontovat a uschovat.

plachta 1

plachta 2

Polohovani plachty

Moderní i rustikální

Stínící plachty se hodí k modernímu i rustikálnímu stylu. Své místo mají jak ve městech, tak i na venkově nebo dokonce v otevřené přírodě. Velmi efektně působí i kombinace více plachet, které lze kotvit v různé výšce, a tím docílit plastického dojmu. Návrh konkrétní kombinace je lepší nechat na architektovi.

(Zdroj: www.azada.cz)