Napište, co hledáte

VIVE Arts se k výstavě Van Gogh in Auvers-sur-Oise: Final Months spojilo s Muzeem Orsay

VIVE Arts se k výstavě Van Gogh in Auvers-sur-Oise: Final Months spojilo s Muzeem Orsay

Share

Společnost VIVE Arts se stala partnerem pařížského Muzea Orsay při příležitosti výstavy tvorby nizozemského mistra, který na sklonku života namaloval mnoho ikonických děl jako je Pšeničné pole s vránami.

Praha, 5. října 2023 – VIVE Arts představilo spolupráci s pařížským Muzeem Orsay (Musée d’Orsay), v jejímž rámci vznikl VR zážitek La Palette de Van Gogh (Van Goghova paleta). Ten dotváří silný zážitek, který poskytují díla výstavy Van Gogh v Auvers-sur-Oise: The Final Months dokumentující poslední tvorbu jednoho z nejvýraznějších tvůrců výtvarného umění. Období sklonku života bylo pro jeho vlastní styl a vývoj obdobím tvůrčí obnovy poznamenané psychickým vypětím z nové situace, která vyústila v některá z jeho největších mistrovských děl.

Projekt La Palette de Van Gogh (Van Goghova paleta) vznikl v koprodukci Lucid Realities, Tournez s’il vous plaît, VIVE Arts a Musée d’Orsay. Virtuální zážitek, který má na výstavě premiéru, se inspiruje poslední dochovanou paletou barev, kterou kdy Vincent van Gogh použil a která je nyní uložena ve stálé sbírce Muzea Orsay.

Základem imaginární virtuální krajiny inspirované malířovým světem a používáním barev, která návštěvníkům umožňuje jedinečný interaktivní a smyslový zážitek z umělcových hlavních děl z tohoto období, je totiž právě detailní sken této palety ve vysokém rozlišení. Její reprodukce je s ohromujícími detaily v muzeu prezentována pomocí 4K headsetu VIVE XR Elite. Právě díky jeho kvalitám mohou návštěvníci prozkoumat úžasnou barevnou škálu i tahy umělcova štětce jako nikdy dřív.

VIVE Arts je globální umělecká iniciativa, která podporuje umělce a kulturní instituce v experimentování s imerzními technologiemi s cílem podpořit rozvoj digitálního umění. Jedním z jejích cílů je zpřístupnění uměleckých zážitků široké veřejnosti prostřednictvím moderních technologií. Ty tak slouží nejen jako prostředník, ale také jako nástroj k zachování kulturního dědictví. V honbě k dosažení tohoto předsevzetí tak už navázala spolupráci nejen s Muzeem Orsay, ale také s Musée de Louvre a Musée de l’Orangerie v Paříži, nebo galeriemi Tate Modern a V&A v Londýně. Iniciativa spolupracuje také přímo se současnými umělci. Příkladem může být spolupráce s režisérkou Wu Tsang, která prohloubila její dílo Of Whales, uvedené na Benátském bienále v roce 2022, o VR rozměr a další digitální prvky.

„V rámci projektu VIVE Arts se podařilo získat více než 100 milionů dolarů. Těší nás, že můžeme spolupracovat s renomovaným Musée d’Orsay a nabídnout jedinečný pohlcující zážitek v rámci výstavy s důrazem na poslední měsíce Van Goghova života, které se ukázaly jako zásadní pro jeho tvorbu. V souladu s posláním společnosti VIVE Arts využívá La Palette de Van Gogh sílu imerzivní technologie tak, aby spojila zábavu s poučením. Diváci si přitom vychutnají vlastní dobrodružství, během něhož se ponoří do Van Goghova světa a jeho osobitého přístupu k malbě.“ říká ředitelka společnosti VIVE Arts Celina Yeh.

Christophe Leribault, prezident Musées d’Orsay a de l’Orangerie, dodává: „Muzea Orsay a de Orangerie se mohou pochlubit velkým úspěchem. Návštěvníkům této výjimečné Van Goghovy výstavy zpřístupňujeme mimořádný pohlcující zážitek, díky kterému se mohou ponořit do Van Goghovy palety a objevovat umělcova díla i techniky tak, jako by zkoumali krajinu. Spojení francouzského tvůrčího talentu, vědeckých znalostí našich muzeí a technologie 21. století od VIVE Arts tak umožňuje ohromující smyslovou výpravu do světa uctívaného mistra 19. století!“