Větrání s rekuperací tepla se v první řadě považuje za systém, který šetří energii. Jenomže tento systém vám nabídne ještě řadu dalších výhod, které mnohdy převáží energetické úspory. Pojďte se s námi podívat na to, co vám ještě větrání s rekuperací může nabídnout.
Větrání s rekuperací tepla vám toho přinese opravdu mnohem víc, než jen úsporu pár stovek či tisíců.
Rekuperační jednotka zajistí nízkou úroveň škodlivých látek ve vzduchu a zároveň udrží vysokou úroveň tepelného komfortu vašeho bydlení. Při běžném větrání jsou tyto hodnoty nedosažitelné. Díky vhodným filtrům navíc eliminujete alergeny a zabráníte i vniknutí hmyzu do obytných prostor. Kromě toho tímto způsobem můžete lépe regulovat vlhkost vzduchu. Když se rozhodnete žehlit s napařovací žehličkou nebo sušit prádlo, stačí zvýšit intenzitu větrání.
Díky entalpickému výměníku je možné zachovat rozumnou úroveň vlhkosti i ve chvíli, kdy přijdou silné mrazy. Během noci takto snížíte i pronikání hluku z venku, což při pootevřeném okně či mikroventilaci není možné.
Pokud byste chtěli splnit požadavky norem na koncentraci CO₂ při běžném větrání, museli byste pravidelně každou hodinu vstát a otevřít alespoň dvě okna, aby vzniknul průvan. Po pár minutách byste museli okna zase zavřít, což dohromady zabere cca 6 minut, někdy i více. Kromě toho musíte na pravidelné větrání i myslet.
Při použití větrání s rekuperací však tato povinnost odpadá. Příjemným bonusem je i to, že pokud použijete jemnou filtraci nasávaného vzduchu, sníží se i množství prachu v místnosti. Sníží se tak i četnost úklidu.
V letním období, kdy je potřeba chladit dům, umožňuje tento systém nastavení intenzivnějšího větrání během noci, kdy je venku nižší teplota. Dobře zateplený dům, který má přiměřenou akumulační kapacitu zdiva a rekuperační jednotku pak nepotřebuje ani klimatizaci.
Každé otevření okna namáhá celý systém – závěsy, uzamykací čepy, táhla a těsnění. Po určité době je potřeba okno znovu seřídit, vyčistit a mechanismus promazat. Nesmíte zapomínat na to, že při větrání průvanem se zvyšuje pravděpodobnost jeho poškození. Mohlo by se tedy zdát, že pokud budete mít v domě nainstalovanou rekuperační jednotku, bylo by ideální použít pouze okna, která se neotevírají. Taková okna jsou sice levnější, ale z praktického hlediska nejsou vhodná. V každém domě je potřeba mít několik oken, které se dají otevřít, už proto, že slouží jako únikový východ pro případ požáru.
I větrání s rekuperací tepla má své nevýhody. Tou nejpodstatnější je počáteční investice, nicméně ta se vám časem vrátí. Jak rychlá bude její návratnost, závisí na tom, jak moc ji budete využívat. Nedává tedy smysl instalovat rekuperační jednotku do místností, kde netrávíte moc času, a tudíž je není potřeba větrat. Není ideální ani do budov, kde není možné zajistit těsnost budovy nebo do provozů, kde je nutné odsávat velké množství silně znečištěného vzduchu.