Napište, co hledáte

XXV. Domácí úkol Galerie La Femme – PRVNÍ REPUBLIKA

Share

Ke stému výročí založení republiky přichystala Galerie La Femme v rámci projektu Domácí úkoly výstavu na téma První republika. Na domovské adrese v Bílkově ulici se konala od listopadu 2017 do konce ledna 2018, pokračování pak bylo v Piešťanech,  Prievidze, ve Zlíně a nyní se koná do 28. října v Praze v Horních Počernicích.

Úkolu se účastní nejlepší čeští umělci – B. Jirků, J. Slíva, M. Rittstein, J. Anderle, M. Chabera, B. Eliáš, M. Jiránek, V. Ban-Jiránková, P. Holeka, T. Hřivnáč, Z. Tománek, M. Pošvic, J. Kopejtková, J. Blecha, Z. Janda, B. Olmrová, M. Mádrová, Tylek, J. Velčovský a další. Zastoupeni jsou také slovenští malíři – Igor Piačka, Marián Komáček, Juraj Čutek. Celkově se sešlo na sedmdesát obrazů.

Boris Jirků, Georges Braque – Hommage a Jaroslav Ježek, komb. technika, 121x91cm

                  Inspirace přicházely z různých stran, na obrazech vidíme T. G. Masaryka, národní barvy, vlajku, bratry Čapkovy, ale i filmové herečky, eleganci a celkovou atmosféru První republiky. Použito bylo mnoho symbolů a alegorií, R. Pauch například namaloval těhotnou rodící se republiku, které na svět pomáhá stará monarchie. M. Pošvic zase využil tvar tehdejšího Československa a vytvořil z něj postavu ženy, kterou nazval Šťabajzna. Také TGM od Jiřího Mocka je velmi zdařilý a Milan Chabera se na svých obrazech inspiroval hrabalovskou atmosférou. Boris Jirků udělal poctu E. Fillovi obrazem Vlasty Buriana.

Bohumil Eliáš, Účes, komb.technika, 100x80cm

Takzvané Domácí úkoly jsou v Galerii La Femme již tradičním projektem, úplně první zadání proběhlo v roce 2003, námět vznikl podle fotografie Jana Lipiny z roku 1977, na které žena hledí ze tmy a přes své rameno upírá pohled do světlé zahrady. Tento Pohled na západ, jak byla fotografie později nazvána, se stal motivací pro zadání tématu Pocta jedné fotografii. Dalším námětem byl slavný obraz Edouarda Maneta Snídaně v trávě. Navazovaly i další Domácí úkoly, jejichž zadání znělo Malá pocta velké Edith, Venuše, Žena a automobil, Mona Lisa, Žena, víno, zpěv, Vyhnání z ráje, S vodou mě baví svět, Autoportrét, Avignonské slečny, Žena v zajetí techniky, Srdeční záležitost, Žena v pohybu, Žena a zvíře, Cherchez La Femme, Žena a architektura, Žena a móda, Z jeviště, Český advent, Zimní sporty, Čtyři elementy.

Velmi úspěšný byl úkol Pocta Bohumilu Hrabalovi, který se uskutečnil u příležitosti 100. výročí narození tohoto spisovatele. V únoru a březnu v roce 2014 Galerie La Femme uspořádala velkou výstavu na Staroměstské radnici, odkud se pak přehlídka přesunula do Českého centra v Budapešti, dále do Tatabánye, do slovenské Prievidze a také do Pražského domu v Bruselu. Poté ji diváci mohli navštívit v několika českých městech.

Milan Chabera, Čekání na příležitosti, kombinovaná technika, 125x95cm

Galerie La Femme vznikla v roce 2000 a sídlí v Bílkově ulici na Starém Městě. Kromě Domácích úkolů pořádá Galerie La Femme pro výtvarníky také zahraniční umělecká sympozia, na kterých vznikají díla inspirována novým prostředím, tyto cesty se uskutečnily například do Brazílie, Kanady, Ekvádoru, na Galapágy, do Francie, Itálie, ale i po České republice.

Galerie La Femme
Bílkova 2
110 00 Praha 1
www.glf.cz
info@glf.cz