Giorgio Armani, Valentino Garavani, Guccio Gucci, Miuccia Prada, Nina Ricci, Elsa Schiaparelli, Gianni a Donatella Versace. Italský styl je do značné míry ovlivněn luxusními značkami, a právě LUXUS je stěžejním heslem Italského interiéru.
Ano, LUXUSNÍ, ale současně také vznešený a lehký, to jsou ta správná slova pro charakteristiku Italského stylu interiéru. V tomto interiéru se snoubí italská tradice s minimalismem moderního interiéru.
Italský interiér je dokonalou symbiózou historie a modernosti. Často využívá historického vzezření rámů, obrazů, nebo i křesel. Můžete tak snadno objevit v těchto domovech barokní křeslo z plastu, či křišťálový lustr, ale celý z kovu. Prostě si pohrává s nejrůznějšími moderními variacemi starých kousků…
Italský nábytek bychom mohli rozčlenit v podstatě do 2 kategorií – 1. KLASICKÝ NÁBYTEK, 2. NÁBYTEK MODERNÍ. Klasický nábytek vychází z elegance starších dob a kombinuje je s novodobým stylem, kdežto moderní nábytek má absolutně čisté, jednoduché linie, které jsou samozřejmě také elegantní, jen trochu jinak … ideální bývá zařídit si tento byt v italském nábytku, tedy přímo od firem, které jej nabízejí.
Moderní nábytek se vyznačuje unikátností, využitím moderních materiálů jako kovu, skla, kompozitů, ale i umělých hmot. Je jen na vás, jaké variantě dáte přednost, či v jakém poměru je skombinujete… V posledních letech je stále zřetelnější důraz na kvalitu a zpracování, stejně tak na údržbu, úložný prostor a praktičnost a výběr materiálu.
Italský interiér je proslulý především světlými tóny, přestože existují i tmavé varianty. A co je nejdůležitější – SVĚTLO! Prostory bývají velmi prosvětlené. Velkou oblibu má převaha bílé, a k tomu jako doplňkový akcent – světlejší odstín modré, nebo i syté odstíny jiných barev. Jako vždy můžete kreativitu užít, co se jen dá a naopak si s barvami vyhrát.
Itálie je kromě módních značek kolébkou takových slohů, jako je renesance a baroko. Renesance vzniká ve Florencii ve 14. století a baroko v papežském Římě v 16. století. Není se tedy čemu divit, že umění hraje v italském interiéru svou roli. Fresky, busty, torza, sochy, historické prostory, obrazy, rámy – to vše proplouvá civilizacemi a zakotvilo i v tomto stylu.
Obývací pokoj ruční výroby, celý složen z kvalitního italského nábytku. Luxusní doplňky, které dokonale korespondují s italským designem. Prostě obývací pokoj v duchu slova LUXUS.
Kupodivu se synonymem luxusu v italských interiérech stává ratanový nábytek. Zaujme ihned! Ovšem jeho nevýhoda je velmi vysoká pořizovací cena, na rozdíl od standartních kusů. Bývá víceúčelový s velkým úložným prostorem. Bohužel ale ratanové lavice a křesla nemají zrovna vysokou nosnost – obvykle se maximální hmotnost pohybuje okolo 90 kilogramů. A když jsme u sedacího nábytku, co neodmyslitelně patří do obýváku, je sedačka a křeslo. V současnosti jsou populární materiály mikrolyše nebo ekokůže (čili její napodobenina). Je ale pravdou, že pravá kůže je pravá kůže, a tedy známkou luxusu. Křesla bývají často na nožkách – pro uklízení geniální vlastnost veškerého nábytku! A co víc, křesla mívají variabilní naklápění. To vše rozmístěno okolo úžasného konferenčního stolku. Ty mají obvykle ryze nadčasový design. Stačí vybrat vhodný odstín. Moderní život si žádá samostatnou obývací stěnu. A pochopitelně kvalitní osvětlení – nejlépe s užitím stmívačů.
Je zajímavé, že ložnice se při zařizování nového domova stává jednou z posledních místností, a to je tak důležitá… Z Itálie k nám přichází nový směr inspirací. Místo zalité všemožnými energiemi a klidem. Italové se přiklánějí v poslední době k přírodním materiálům, barvám, dřevu a kameni. Například pískovec se těší velké oblibě. Vytváří jím nejrůznější struktury na zdech, kterou správným nasvícením jen podpoří. Pískovec se může použít jak přírodní, který ovšem musí mít viditelnou strukturu, tak i umělý! Není potřeba užít jej všude, stačí jedna stěna, maximálně dvě, abyste se pak neocitli v kamenité hrobce. Důležitější je, najít ta správná, viditelná místa.
Z pískovce se obecně stává trend i v moderních interiérech, ale je pravdou, že kromě Italů je snad ještě nikdo nevyužil právě v ložnici. Kámen a dřevěný nábytek doplněný květinami vám může navodit atmosféru starověkého Říma. A pokud pískovec není váš oblíbený, můžete použít jakýkoliv jiný přírodní nebo umělý kámen.
Klasická italská ložnice by měla zajišťovat pohodlí, ale především skutečný odpočinek. Italská siesta… Obvykle je ložnice v krémových tónech s bílými doplňky, a zase s nějakým tím akcentem, případně černo-bílá kombinace se zlatými tóny. Důraz je zde kladem na přírodní materiály – o tom už jsem se zmiňovala, a podobně jako v asijském a japonském interiéru, i zde jde o vzdušnost. Velká postel je centrem celého prostoru, na stěnách obraz, nebo rodinné fotografie – velmi často pouze černobílé.
Co se postele týká, oblibě se těší i velké kulaté manželské lůžko. Pro naši oblast je to trochu nestandartní řešení, ale na jihu už je tento tvar postelí vcelku běžnou záležitostí. Ovšem tou absolutně nejdůležitější je kvalitní matrace, a pochopitelně celá postel oděna do kvalitního ložního prádla. Ostatní nábytek nesmí nikterak masivní! Vše by mělo potrhovat okolní prostor. Dopřejte interiéru několik květin a italská ložnice je na světě.
Tyto koupelny nejsou jen prostorem k dosáhnutí absolutní čistoty. Pochopitelně musí tuto funkci dokonale plnit, jako všechny koupelny, ale koupelna tu slouží hlavně jako místnost, kde v dnešní přeplněné době máte soukromí. Zamknete a je to! Italská jména jako Claudia Danelona a Frederico Menori, to jsou ti správní designéři v odvětví koupelen. Navrhují hydromasážní sety a koupelnové vybavení. Většina moderních koupelnových vybavení se vyrábí se speciální povrchovou úpravou, která se skládá z antibakteriálního kompozitního materiálu, který by měl bránit usazování vodního kamene. Sprchy jsou prosklené a vany umístěny na okraj schůdku nebo výklenku. Není to pravidlem – najdete pochopitelně i samostatně stojící vany. Hlavními položkami jsou obvykle vana, sprcha a umyvadlová část koupelny. Tak bychom tuto místnost mohli rozdělit.
Nikde nic nesmí přebývat, ale ani chybět – dalo by se to nazvat takový mottem italských kuchyní. Všechny doplňky, které k vaření jsou potřeba, uschováváme do systematických skříní a do kuchyňských linek. Vynikajícím úložným prostorem se také staly kovové tyče s dřevěnými poličkami. Lednička je často zabudována mezi police, či skříně, přece nebude vykukovat. Mohou být laminátové bez vzoru, nebo se vzorem dřeva. Důležité jsou především snadno udržovatelné plochy. Stejně tak užíváme samostatné linkové stolky, často s „barovými“ židlemi.
Jako vždy je stůl se židlemi centrem této ve většině domácností frekventované místnosti. Opět je důležité zvolit správný typ. Zapomeňte na masivní nábytek, podobně jako ve všech místnostech tohoto stylu. Stoly se židlemi se často umísťují na koberce – může a nemusí to být praktické. Pokud židle nejsou podlepeny, či mají spodní okraje noh z materiálu, který vám podlahu buď škrábe, nebo černí, vsaďte na koberec. Vyberete-li vhodnou barvu, drobky na něm sice budou, ale aspoň pro vaši útěchu, nebudou vidět. Koberce jsou obecně v interiérech dost zajímavou kategorií, a přesto, že moderní interiéry se mu spíše vyhýbají – italský jim otevírá svou náruč. Využít se dá snad v každé místnosti. Je to jen na vás a například na stupni línání vašeho psa, či jiného mazlíčka. Ale zpět ke stolům. Využijeme především stoly s lesklým povrchem, aby efektně odrážely světlo, nejen přirozené, ale i od lustru, umístěného nejlépe přímo nad ním.
LAMPY A SVÍTIDLA
Italský interiér sám o sobě je velmi exklusivní, a k podtrhnutí tohoto dojmu jsou ideální volbou tzv. GLAMOUR osvícení. Glamour jako samostatný směr vyniká třpytivostí, čili lustry z „provázků“ skleněných kuliček, zrcátek, okolo jemná stínidla – lehkost, elegance a efekt, přesně to váš domov v italském směru potřebuje. Lustry bývají ovšem dost prostorné, co se týče jejich horizontály.
RÁMY
Historické rámy jsou velmi vítány. Podobně jako v Shabby Chic interiéru je restaurujeme. Znovu natřít je ideální možností. Jinak se užívají rámy kovové, složitě tepané. Pokud jde o zrcadla – setkáváme se s jemně broušenými vzory, které jsou jen iluzí rámu – jde o jakousi ozdobu samotného zrcadla. Vypadá to ovšem naprosto dokonale, čistě a jemně.
KVĚTINY
Mluvila jsem o možnosti navodit si příjemnou atmosféru starověkého Říma… Nečekejte, že jedna květina vám to jen tak zařídí – to už byste museli mít interiér kompletně podřízen tomuto cíli. Ale květiny neodmyslitelně do interiérů patří. Přidávají do domovů nejen čerstvý vzduch, ale zároveň zkoušku nálady. V nepříjemném prostředí – říká se – květina spíše vadne, než aby kvetla. Zkuste si tedy otestovat atmosféru a vztahy ve vaší rodině…
TEXT: Dominika Zmítková, redakce Own Home
FOTO: Pinterest, Houzz, Interiors, DesignOblivion
———————————————————————————————-