Napište, co hledáte

Schody (nejen) do nebe aneb jak na schodiště doma i venku?

Schody (nejen) do nebe aneb jak na schodiště doma i venku?

Share

Schody patří k zásadním stavebním prvkům. Obvykle je navíc neměníme příliš často, již na počátku je proto nutné si rozmyslet některé zásadní parametry.

Co je pro výběr schodů klíčové

Zejména je to aspekt bezpečnostní. Schody musejí být vždy dostatečně stabilní. Důležité je i pohodlí, neboť v závislosti na konkrétním účelu využití budeme realizované schody používat klidně i denně.

Nutné je proto odborně spočítat jejich nosnost a správně nadimenzovat tloušťku, výšku a šířku celého schodiště. Toto bychom vždy měli přenechat odborníkům.

Schodiště interiérové

U interiérových schodů je zapotřebí navrhnout i správnou velikost stropního otvoru. Pokud bychom na tento parametr nedbali, v praxi by to znamenalo, že se do prostoru pod strop dospělý člověk jednoduše nevejde.

Ve správném poměru k stropnímu otvoru pak musí být i prostor nad základní plochou. Bránit by tu neměla například okna či dveře. Podobně musíme pamatovat také na to, že na první schod musí být vůbec možné vstoupit.

Rovněž bychom v interiéru měli pamatovat na určité adekvátní naddimenzování rozměrů. Nebudeme se po nich totiž pouze pohybovat, ale může být po nich občas nutné stěhovat i rozměrné kusy nábytku.

Z hlediska designu platí, že má smysl volit co nejjednodušší řešení. Rafinované a náročně řešené schodiště může být relativně zajímavým bytovým solitérem, riskujeme však, že se nám v čase jednoduše omrzí.

Schodiště exteriérové

Exteriérové schodišťové prvky nás v první řadě postaví především před otázku zvolení vhodného materiálu. Na něj je kladena zvýšená náročnost z hlediska odolnosti vůči povětrnostním vlivům. Používá se beton, cihly, kov či kámen.

Minimálně se setkáte se dřevem, to je spíše interiérová záležitost. Zvolit interiérové schodiště do exteriéru je z hlediska konstrukčního naprosto zásadní pochybení. Pamatujme také na to, že přes svou nespornou odolnost prakticky každý materiál vyžaduje údržbu a pravidelné odstraňování ulpělých nečistot.

Aspekt bezpečnosti bychom zde rovněž neměli podcenit, proto má smysl venkovním schodům navrhnout také například i protiskluzové zarážky či speciálně zdrsnělý povrch. Kvůli stabilitě musí být venkovní schodiště vždy postaveno na pevném základu.

Typově se od sebe exteriérové a interiérové schodiště příliš neliší. Při nedostatku místa můžeme zvolit schody točité, do zcela atypicky řešeného prostoru se hodí schody tzv. segmentové. Často užívanou alternativou jsou určitě schody bočnicové.

Vhodný typ schodiště i materiálové provedení je opět na místě svěřit k realizování odborníkům, která vám dokáže dát adekvátní doporučení na schodišťové prvky vhodné do vašich podmínek.

Zábradlí je nutností

Nutným schodišťovým prvkem je určitě i zábradlí. Nainstalovat ho musíte, jedinou výjimkou jsou schody nižší než půl metru. Výška zábradlí je určena normou ČSN 74 3305 a odvíjí se od tzv. pochůzné plochy. Většinou se setkáte se zábradlím vyrobeným z kovu nebo ze dřeva.