AquaScaping je v podstatě zahradničení pod vodou. Sice si teď každý může představit neudržované akvárium s neonkami přizdobené lacinou fotografií podmořského světa, ale to by se mýlil. Rozdíl mezi akvaristikou a AquaScapingem není na první pohled až tak zásadní,
nicméně rozdíly tam jsou. Cílem akvaristiky je přinést si domu kus podmořského světa, kde hlavní roly budou hrát živočichové. Ale AquaScaping si modeluje v akváriu krajinu. Hlavním prvkem tu jsou tedy kameny, rostliny, samorosty nebo jakékoli kusy předmětu, které by doplnily ráz této krajinky.
Pokud autor vypustí do akvária živočichy, pak jsou tu pouze na to, aby doplnili celkový dojem a dali mu život.
Proč si vlastně pořídit akvárium? Důvodů se najde několik, nicméně mezi ty nejhlavnější bude bezesporu patřit zútulnění si domova. Pohled do vodní říše vyvolává pocit rovnováhy a klidu. Jde o originální doplněk interiéru, který se stane nosným bodem celého prostoru a kde spočinou naše oči.
V AquaScapingu drží prim japonští umělci. V zemi vycházejícího slunce jsou specializované firmy zabývající se přímo modelací akvárií podle místa, kde se akvárium bude nacházet. Své práce nazývají „Iwagumi“, volně přeloženo jako „skalní útvar“. Každý kámen použitý v Iwagumi má své vlastní jméno. Existují speciální pravidla Iwagumi, jako je způsob jeho umístění kamene a co u něho může být. A inspirací pro ně jsou útvary, které nacházejí v přírodě.
Jedním z představitelů těchto snových podvodních krajin je Takashi Amano, jeden z nejvlivnějších lidí v oblasti sladkovodního AquaScapingu, a jeho firma, Aqua design Amano. Pan Amano začal tvořit během 1980, kdy dostal za úkol napodobit přirozeně rostoucí scenérii, která by korespondovala s tradiční japonskou koncepcí Wabi Sabi.
Zelené scenérie dosáhnou svého vrcholu dokonalosti obvykle až za 6 měsíců po odstarování počátečních prací. Avšak v těchto dílech najdeme dramatické scény inspirované travnatými poli, horami, lesy, potoky i oceány. Na výsledek se určitě vyplatí počkat.
(Zdroj: redakce OH, foto: Aqua design Amano)