Pokládáte-li si otázku, co vybrat na stavbu nové terasy nebo na rekonstrukci té staré, máte možnost vybrat si z pěti možností: dlažba, kámen, dřevo, cihly nebo dřevo-plast. Při vybírání správného materiálu na stavbu terasy nehleďte pouze na finance, ale zjistěte si, jakou údržbu bude ten který materiál vyžadovat nebo nakolik bude vyhovovat požadavkům, které máte.
Dlažba
Změna teplot, vliv deště a sněhu, slunečních paprsků a mrazu připravují všem materiálům náročné podmínky, a s tím souvisí jejich opotřebení, které je ve venkovních prostorách mnohem rychlejší než v interiéru. Častým materiálem používaným na stavbu teras je dlažba – keramická nebo betonová. Dlaždice se obvykle lepí do betonu na štěrkovém základě stejným postupem jako v interiéru. Největší zádrhel ale bývá s jejich udávanou mrazuvzdorností i protiskluzností. Závada se objevuje hlavně na podlahách, kde se naruší hydroizolace a začne zatékat do konstrukce. Proti popraskání ochrání dlažbu kari síť, kterou vyztužíte podkladovou betonovou vrstvu. Popraskání spár zase můžete předejít, pokud je vyplníte nikoli spárovací hmotou, ale suchým materiálem.
U venkovních teras na zahradě je možné dlažbu pokládat do zhutněného násypu, písku nebo drtě. Taková terasa se snadno provádí i opravuje, ale pro střešní terasy by byla příliš těžká a objemná. Navíc jisté nevýhody přináší vyplavování písku, řeší se složitější konstrukční detaily pro odvodnění, které musí zajistit ochranu proti vyplavování. Nejlepší metoda uložení dlažby je položení na podložky, ať už pevné nebo seřiditelné (od výšky 40 mm do 225 mm). Pokládka dlažby není omezena klimatickými podmínkami, je poměrně rychlá a dovoluje nenáročnou výměnu dlaždic nebo opravy hydroizolace, která není zdaleka tak zatěžována jako u dlažby v betonové vrstvě. Na terasy a balkony se můžou použít také dlažby kamenné. Dnešní technologie totiž umožňují řezat kámen na mnohem tenčí desky, takže ani kamenná dlažba nemusí být nadměrně těžká. Kámen je velmi trvanlivý materiál, schopný čelit velkým tepelným rozdílům. Při jeho vybírání však nesmíte zapomenout na protiskluznou povrchovou úpravu. Kamenné a betonové dlažby jsou vhodné pro uložení na podložky. Keramická dlažba je příliš subtilní a vyžaduje plošné pokládání, na podporách pouze v rozích by se mohla rozlomit.
Dřevěné rošty
Architekti s oblibou navrhují pro venkovní posezení dřevěné podlahy. Dřevu sníh ani voda příliš nevadí, pokud má možnost ze všech stran vyschnout. Podlaha se proto pokládá jako rošt, aby neležela na vlhkém podkladu. Odolnější jsou tvrdé a nenasákavé dřeviny, jako dub nebo dražší dřeviny z tropů. Rošty podobně jako dlažba položená na podložky umožní případnou opravu hydroizolace nebo podkladu pod nimi ukrytými. Podklad je potřeba vyspádovat, aby dřevěný rošt po dešti neležel ve vodě a brzo oschl. Tyto podlahy se lehce udržují v čistotě (drobné nečistoty propadnou roštem a déšť je odplaví), ale předně jsou značně příjemné na dotek bosé nohy, nepálí ani nepálí.
Z lokálně vyskytujících se dřevin se používá hlavně modřín, který se při dostačující tloušťce prken (minimálně 5 cm) nemusí tolik impregnovat, stačí jej namořit kvalitními mořidly. Handicapem modřínového dřeva je však jeho měkkost, snadno se prošlape, odře a hůře odolá pádu těžkých věcí. Takovou terasu je stejně jako parketovou podlahu, jednou za čas přebrousit a natřít.
U větších teras si můžeme dovolit dřevěné rošty kombinovat s trávníkem, který (specificky zavlažovaný) prostředí ochlazuje a osvěžuje. Podlaha se zeminou však vyžaduje speciální opatření, o kterých pojednává samostatný článek o zelených střechách článek. Podstatná je předně kvalitní hydroizolace, kterou neprorůstají kořínky rostlin. V praxi hojně využívané izolace ze syntetického kaučuku, které dobře odolávají velkým teplotním rozdílům. Při vysokých teplotách se sice roztáhnou, nicméně po ochladnutí se navrátí do původního tvaru (na rozdíl od asfaltových izolací, které zůstanou zvlněné). V extrémních mrazech nepřicházejí o pružnost a nelámou se, mají dlouhou životnost.
Dřevo-plast
Jeho podstata se zakládá na spojení vlastností dřeva a plastu. Na první pohled vypadá stejně jako podlaha dřevěná, nicméně na rozdíl od dřeva má tvarovou stálost, odolnost, stálobarevnost. Nerozpaluje se na slunci a neštěpí se na třísky. Podlaha se pokládá podobně jako dřevěná, prefabrikáty se připevňují na hliníkové podklady pomocí zámků, což umožňuje čistý vzhled. Hodnověrnost v imitaci vzhledu dřeva, je ovšem otázkou.
Orientační ceny materiálů na terasy: (cena za m2)
(autor: redakce Own Home)