Napište, co hledáte

Feng-šuej – Jak zharmonizovat energii v prostoru drobnými úpravami ve svém bytě

Share

White-and-grey-living-room-design-in-2012Feng-šuej je čínské umění zabývající se úpravami obydlí (ale i firmě či kanceláři) tak, abyste dosáhli úspěchů ve svém hmotném i duchovním životě. Základním principem je dodržování rovnováhy mezi jangovou a jinovou energií. To dobře vysvětluje tato známá čínská povídka:

Jedna čínská rodina žila v domečku na hoře. Před domkem byl strmý sráz a za ním byla prudká skála. V tomto domku žili starostliví rodiče, kteří pozorovali projevy smutku u svých dětí, a proto se rozhodli zavolat mistra feng-šuej. Dcera žila ve vrchním patře domu a měla výhled přímo na sráz.

photo 23072 20130124Stěžovala si na strach a závratě. To Syn naopak žil v pokoji v zadní části domu a jeho okna mířila přímo k prudké skále. Často si stěžoval na stísněný pocit a vše se mu zdálo příliš těžké. Když to spatřil mistr feng-šuej, dal rodině několik jednoduchých rad. Před okno synova pokoje zasadil bambus. Poroste rychle a jeho život bude dávat protiváhu masivní nehybné hoře. Bambus je dutý a pružný, plný rostlinné energie, zatímco hora je těžká a zlověstná. Aby pomohl dceři, nechal zpevnit sráz velkými kmeny a těžkými kameny, tím docílil stabilní energie a většího pocitu bezpečí. Na parapety vysázel rostliny s pevnými kořeny, aby jí pomohl dosáhnout pocitu zakořenosti, který jí v pokoji s pohledem na strmou skálu chyběl. Záhy po aplikaci těchto metod se obě děti dali do pořádku.

Jednoduché a nenákladné změny tedy mohou změnit celou atmosféru místa, v němž bydlíme. Umění praktikování feng-šuej spočívá ve spolehnutí se na své smysly. Jaký máte pocit, když vstupujete do svého bytu? Procházejte jednotlivé pokoje a pozorujte co je v nich nejvýraznější, co vás “praští do očí“. Vnímejte, jak na Vás pokoj působí, a snažte se doladit nedostatky. Když je pokoj mdlý, oživte ho například rostlinami, zvonkohrou, malou fontánkou nebo fotkou hrajících si dětí. Temný pokoj zase bude potřebovat prosvítit, můžete vyměnit závěsy za průsvitnější nebo koupit jasnější světla, které budou nejlépe plno spektrální, napodobující jasné slunce.

Uvědomte si, že když je místnost, kde trávíte svůj čas ponurá, i vaše mysl se stane ponurou nebo k tomu aspoň bude více náchylná. Stejně tak chaos na pracovním stole se bude odrážet chaosem ve vaší práci. Některé věci je těžké vidět kvůli rutině, s kterou se v domu pohybujeme každý den po mnoho let, proto je dobré zeptat se přátel, co se jim vybaví první, když si vzpomenou na váš domov. Třeba si vybaví, že u vás hodně vržou dveře (něco na, co jste si už za ty roky bydlení úplně zvykli), přitom v domě s vrzajícími dveřmi jsou lidi zvýšeně nervózní a neurotičtí. Nebo si vaši přátelé vzpomenou, že hned vaše předsíň je velice stísněná a tmavá a první dojem znamená mnoho. Takovou místnost je třeba prosvítit, případně opticky zvětšit pomocí zrcadel. Jak říká jedno přísloví: Dokonalost je v detailech.

Udělejte si čas a postupně se zkoušejte vnímat své obydlí tak, jako byste do něj vkročili poprvé. Se změnami nepospíchejte, udělejte jen pár menších změn a teprve, když uvidíte pozitivní výsledky, pokračujte v zdokonalování. Umění feng-šuej je samozřejmě mnohem složitější, ale pokud se naučíte vnímat detaily ve svém domě, třeba si uvědomíte i paralely ve svém životě. Jednoduchými změnami pak můžete nastartovat pozitivní změny.

(Autor: Roman Frajt; foto: fengshuiconcepts; freerangestock)