Domy „earthbags“ (earth –země, bags – pytle) u nás známé také jako hliněné domy jsou starým vynálezem a zároveň novinkou. Tento stavební styl byl používán po dlouhou dobu především armádou pro tvorbu silných bariér nebo protipovodňové ochrany. Ze stejného důvodu je tato technologie užitečná i pro stavění domů. Stěny jsou tak pevné, že odolají všem druhům přírodních katastrof, jako jsou například povodně a zemětřesení. Mohou být postaveny jednoduše a rychle, materiál je snadno dostupný za málo peněz.
Earthbag stavby jsou ideálním řešením v hledání ekologicky udržitelného bydlení. Pytle se naplní lokálními přírodními materiály, což podstatně sníží energie potřebné k jejich transportu. Materiál je naprosto přírodní, nerozkládá se, nehoří, není atraktivní pro hmyz. Při celé stavbě nevznikají žádné toxické plyny ani látky. Earthbags také výborně udržují teplotu, a jejich izolační vlastnosti lze individuálně upravit podle vašich potřeb, stačí si vybrat, čím pytle naplníte. Pokud je naplníte půdou, zateplují, při naplnění lehčími materiály jako jsou slupky, perlit nebo vermikulit, izolují.
Vzhledem k tomu, že se za pomoci pytlů dají vytvářet mnohé tvary včetně kopulí, ušetří se tím materiály z oceli a dřeva jako jsou různé nosné konstrukce a trámy, ušetří se mnoho peněz a také samozřejmě lesy, tak nezbytné pro naše přežití.
Dalším aspektem těchto domů je ekonomická nenákladnost. Plnící materiál může být pořízen téměř zadarmo, zejména pokud jsou pytle plněny hlínou. Pytle se dají často koupit jako přebytky pytlů na zrní, ale ani zakoupení nových není příliš drahé. Například polypropylenové pytle mají obrovskou pevnost a odolnost, pokud jsou drženy dál od slunečního světla. Pro stálé bydlení by ale domy měly být pokryty omítkou, i ta ale může být z hlíny a není proto příliš nákladná.
Dostupnost a jednoduchost stavby těchto domů také stojí za zmínku, protože je na světě mnoho neodborných dělníků a jen jeden člověk seznámený s touto metodou může lehce učit ostatní. To činí celý proces mnohem dostupnější i v odlehlejších oblastech, kde není možné najmout stavební firmu.
(autor: Roman Frajt; foto: flickr.com)