Napište, co hledáte

Interiéry v jihozápadním stylu – western

Share

southwestern 08Tento styl je inspirovaný bohatým výběrem zemitých tónů typických pro oblast Arizony a Nového Mexika, který se mísí s tradičními vlivy hispánských osadníků. Návrhy „Arizona stylu“ mají čitelné odkazy na Španělsko a Mexiko, které tuto oblast do velké míry ovlivnili. V koloniálních dobách si evropské státy rozparcelovali krajinu Spojených států do samosprávných oblastí a zanechali v ní stopy své architektury. Proto můžeme na východním pobřeží USA kolem New Jersey spatřit domy typické pro holandské osadníky ze 17 století, kolem řeky Delaware sruby švédských osadníků, kteří se zde usídlili kolem roku 1638, nebo německou architekturu v oblastech Marylandu, Virginie a Karolíny.

Vraťme se ale k Southwestern stylu. Architektura domů postavených v jihozápadním regionu má velké místnosti, vysoké stropy s odhalenými trámy a okázale prostorné vchody.

Barva

Paleta barev a barevných tkanin čerpá z přírodního prostředí jihozápadu. Výchozím bodem pro správnou volbu tónů jsou barvy nalezené v poušti. Převážně hluboké, tlumené modré, červené, zelené, oranžové terakoty a cihlové barvy. Míchání sytých tónů tyrkysové a jasně červené barvy může vypadat prapodivně, nicméně pro tuto oblast jsou velmi populární.

southwestern

southwestern 02

 

 

 

 

 

 

Nábytek

Veškeré materiály použité v jihozápadním stylu nalezneme v přírodě. Poměrně prostý a jednoduchý nábytek většinou zhotovený z dřeva ořechu nebo třešně spolu s čalouněním z kůže, semiše nebo tkaných materiálů vypadá prostě a skvěle. Kombinovaná čalounění a textilie dávají místnosti živý a eklektický vzhled. Tmavě zbarvené litinové předměty jako dveřní závěsy, kliky, táhla a knoflíky dávají tomuto stylu autentický vzhled. Kovaný nábytek a lustry spolu s dřevěnými prvky, příslušenství z barevné keramiky spolu s akcenty jednoduchých lidových objektů dávají interiéru Southwestern syrového vzhledu.

southwestern 10

southwestern 09southwestern 07

 

 

 

 

 

 

Stěny

V jednoduchosti je krásná, proto rustikálně vypadající obkladové desky na zdi působí velmi přirozeně. Stěny mohou mít buď hrubou texturu, nebo hladkou štukovou omítku. Velmi častým prvkem jsou stěny obložené přírodním kamenem. Korespondují tak s okolním prostředím rozléhající se pouště.

southwestern 03

southwestern 05southwestern 06

 

 

 

 

 

 

Podlahy

Tradiční podlaha byla zhotovena z terakotových dlaždic a ne jinak je tomu i dnes. Nicméně dřevěné podlahy také vypadají skvěle a s tkanými barevnými koberci udržují v místnosti původní vzhled.  

(Zdroj fotografií: Pinterest)

—————————————————————————————————————————————————-

Další články: