Rekonstrukce malého pařížského podkrovního bytu se zaměřuje na vztah různých světelných vlastností v rámci prostoru. Pracuje s binárními zdroji umělého osvětlení.
Francouzská firma betillon / Dorval-Bory použila v rámci samotné stavby vědecký přístup právě ke zdrojům světla. Jejich návrh využívá celou řadu indexů, která vyhodnotí konkrétní okamžiky a přizpůsobí tomu barvy a spektrální rozložení.
Index podání barev Ra (CRI – color rendering index) je hodnocení věrnosti barevného vjemu, který vznikne osvětlením z nějakého zdroje, v porovnání s tím, jaký barevný vjem by vznikl ve světle slunce. Hodnota Ra může být od 0 do 100. Hodnota Ra=0 znamená, že při tomto osvětlení není možno rozeznat barvy. Naproti tomu Ra=100 znamená, že je to světelný zdroj, který umožňuje přirozené podání barev.
Některé orientační hodnoty Ra: žárovka – 95, zářivka – 80, sodíková nízkotlaká výbojka – 0. U zářivek (lineárních, kompaktních i tzv. úsporek) je hodnota indexu podání barev součástí typového označení. V typovém označení první číslice za lomítkem určuje velikost indexu podání barev v desítkách procent. Příklad: L 18W/840 je lineární zářivka s příkonem 18W, indexem podání barev 80 (tzv. třípásmová zářivka) a barvou světla (= teplota chromatičnosti v K) studená bílá. (Zdroj: wikipedia)
Nízký rozsah CRI, má za následek například ztrátu barevné škály. Vzhledem k technické úvaze projektu, při střídavě nízkém nebo vysokém CRI osvětlení, se apartmán člení na kuchyň a obývací pokoj, kde je zapotřebí rozlišovací osvětlení, zatímco francouzské lůžko a sprcha vyžaduje pouze monochromatické světlo.
Nicméně nutno však podotknout, že i přes vědeckou snahu, působí interiér značně chladně až klinicky nepříjemně. Nedostatek barev, nemocniční čistota, lesklé povrchy materiálů. To vše se odráží v dost zmateném pocitu v prosotru. Celkový dojem vzbuzuje v člověku spíše pobyt na vesmírné stanici než útulný pařížský ateliér.
(Zdroj foto: betillon / Dorval-Bory)