Napište, co hledáte

Šachy nemusí být jen hrou

Share

coat-check-instructionsŽe hra v šachy nejsou jen hra, ale jsou považovány za sport zde vysvětlovat nebudu. Šachy jsou zábavou, jejíž dnešní podoba vznikla přibližně v patnáctém století. Předchůdce šachů – hra Čaturanga, kterou hráli čtyři hráči a házelo se při ní kostkou – je ale datována v Indii již od šestého století. První velké šachové turnaje se začaly hrát v Anglii v devatenáctém století. Ke hře je potřeba šachovnice a třicet dva figurek.

Možná máte doma někde šachovou sadu. Ale když spočítáte figurky, určitě jich není dostatečný počet ke hře, a tak mezi nimi jsou také knoflíky, mince nebo kamínky, které je doplňují. Pokud již s touto sadou dlouhou dobu nehrajete a ani ji nehodláte nyní vytáhnout a pustit se do partie, je načase dát figurkám nové uplatnění.

Se zajímavým nápadem přišel designer Peter Marigold, který v rámci výstavy Object Abuse, která se konala v KK Outlet v Londýně představil objekt Coat Check. Pro výstavu Object Abuse vybraní designeři přišli s nápady, jak využít běžné předměty k novému účelu.

 MG 3344Jelikož v rámci presentace Coat Check na stránkách designera je zveřejněn i vyzývavý návod, jak si vyrobit tento věšák z dřevěných šachových figurek, jedná se spíše o inspirativní projekt. Peter Marigold navrhuje, abyste si věšák vyrobili z dohrané vítězné partie šachů k připomenutí úspěchu. Použít samozřejmě můžete i neúplnou sadu, kterou naleznete doma a vyhrát s ní již nic nejde, postavení figurek pak můžete rozvrhnout tak, aby byly všechny háčky využitelné. Přidělejte figurky na šachovnici a šachovnici na zeď třeba v chodbě. Pak můžete na figurky používat jako háčky. Lepší je použít dřevěnou šachovnici, na kterou se nebudete muset bát pověsit ani kabát. Navíc název Coat Check je možná i slovní hříčkou. Check je jedním z anglických názvů pro šachy a v americké angličtině označuje spojení „coat check“ veřejnou šatnu, kterou znáte například z divadla.

Podobně lze použít ale vícero druhů nevyužitých nebo neúplných deskových her – například věšák na klíče z postaviček Člověče nezlob se… Ale třeba i k různým účelům – hrací plochy různých her lze zarámovat a pověsit na zeď, nebo z nich vyrobit podtácky či prostírání. Z písmenek hry Scrabble s přilepeným magnetem můžete sestavit vzkazy na lednici. I na různých českých obchodech s designovými produkty můžete nalézt šachové figurky, které jsou přidělané na korkové špunty a lze je tak použít jako stylový uzávěr načaté vinné lahve, jejich deign je dílem studia Davida Weekse.

Pokud už deskové hry nehrajete, nechcete je vyhodit, ale nemůžete je nikomu darovat, protože jsou neúplné – proč nezapojit kreativitu, díky které jste ve hrách excelovali, a dát jim druhou šanci?

(autor: Šimon Kos; foto: petermarigold)