Zdá se vám bydlení na vlastním ostrově jako nedosažitelný sen? Díky studiu Šépka architekti jsme v Čechách tomuto snu zase o krok blíže. Pokud jste milovníky vodního prostředí, mohou být umělé ostrovy, kterým u nás chybí jakákoliv tradice, téměř plnohodnotnou alternativou klasickému bydlení. Přestože se jedná zatím pouze o studii, není bydlení na umělých ostrovech v naší republice výmyslem daleké budoucnosti.
Ostrovy jsou dle návrhu rozděleny na dvě části, z nichž je jedna určena pro stavbu domu a druhá pro samotnou zahradu. Ostrovy jsou spojeny lávkou a celkové prostředí ostrova tvoří intimní a poklidnou atmosféru. Pokud jste příznivci architektonických projektů, které by svou neotřelostí dokázaly zpestřit české vodní prostředí, pojďte si o celkovém projektu a možnostech inovativního bydlení přečíst několik zajímavých slov od autora studie, pana Jana Šépky, zakladatele architektonické kanceláře Šépka architekti.
• Jaký je Váš osobní názor možnosti bydlení na umělých ostrovech v ČR? Myslíte si, že zde máme dostatečné podmínky pro jejich tvorbu a jaký postoj dle Vašeho mínění zaujímají Češi vůči takovýmto alternativám klasickému bydlení?
Češi jsou v otázce bydlení obecně hodně konzervativní, což dosvědčuje stále výrazně převažující výstavba katalogových domů. Přitom bydlení v hausbótech bylo i v minulosti určitou alternativou ke klasickému způsobu života v „kamenných“ domech. Ideální podmínky pro bydlení na vodě se podle mého názoru nabízí v nově vznikajících jezerech na Mostecku, kde se díky důlní činnosti velmi složitě zakládá. Plovoucí ostrovy a domy by v takových případech mohly znamenat i cenově dostupnou a zároveň atraktivní polohu.
• V jakém cenovém rozmezí by se domy/byty na umělém ostrově pohybovaly?
Jedná se o dražší standard. Jako u každé stavby záleží ale samozřejmě na tom, jaký dům si vyberete, jak má být velký, jaké materiály budete chtít použít apod.
• Váš projekt je zatím ve stavu studie. Jak na tvorbu umělých ostrovů a bydlení na nich pohlížejí investoři?
V tomto případě byla investorem menší developerská firma. S nápadem výstavby skupinky domů na vodě přišli sami a oslovili několik architektonických kanceláří. Celý projekt měl představovat ve výsledku zhruba 10 různých objektů. Většina z nich by byla nabídnuta k prodeji. Jedná se tedy řekněme o developerskou akci s tím, že jeden z investorů také zamýšlí v této lokalitě bydlet.
• Co vše dle Vás nabízí bydlení na umělém ostrově? Jaké jsou jeho kladné a záporné stránky?
V každém případě se jedná o nestandardní atypické bydlení, které je vhodné pro lidi, kterým je toto nekonvenční řešení blízké, a odpovídá jejich způsobu života. Mimořádný je samozřejmě především přímý kontakt s vodou, který má svá plus i mínus. Atmosféra v těchto domech je určitě jedinečná. Naproti tomu přístup k domu není samozřejmě tak komfortní, auto si přímo v domě nezaparkujete.
• Druh toho bydlení není patrně pro každého. Komu byste ho doporučil a komu naopak ne?
Jak už jsem uvedl, doporučil bych ho lidem, kteří hledají netradiční bydlení, vyhledávají místa s jedinečnou atmosférou, popř. mají významný vztah k vodě. Tato kritéria upřednostní i za cenu případných ústupků jinde. S doporučením bych váhal u lidí s omezenou pohyblivostí, i když i zde lze jistě nalézt řešení. Především bych ale nechal rozhodnutí na samotných lidech, myslím, že takovýto projekt si buď zamilujete, nebo se pro vás nehodí
TEXT: Hana Treutlerová, redakce Own Home
FOTO: Šépka architekti