Napište, co hledáte

Seznam interiérových stylů a interiérový design

Share

e229a96029a6d899862e574dfceb036aInteriérový design bytové architektury řeší zejména vnitřní uspořádání prostoru domu či bytu z praktického, ale i vkusného a estetického hlediska. Správně by měl navazovat na celkovou architekturu budovy, sledovat koncept a životní styl uživatele. Interiérový design navrhuje styl a uspořádání podlahy, schodiště, nábytek, dekorace a bytové doplňky. Pracuje s jejich materiálovým a barevným potenciálem.

U některých případů může zasahovat i do dispozičního řešení interiéru, proto aby vytvořil ideální životní prostředí uživatelů. Navrhuje trendové možnosti osvětlení, ozvučení, vytváří rozdílné nálady a podmínky k práci a relaxaci. Zabývá se atypickými designovými prvky a nestandardním řešením různých problémů, dle možností a požadavků uživatele i návrháře.

 

Interiérové styly

Pokud jde o styly interiérů, existuje několik způsobů, jak je definovat. Každý návrh by měl být kreativní, stylový. Většina lidí má tendenci hrát na jistotu a domnívá se, že dobrý design je pouze o přizpůsobení barev a tónů. Přitom jde hlavně o to, najít správný způsob, jak být individuální a v navrhovaném prostředí se se cítit pohodlně a příjemně.

Níže je seznam interiérových designových stylů, který jsme pro vás dali dohromady:

Americký

tento styl můžeme rozčlenit do čtyř základních skupin

Americký koloniální styl je obrozením starožitného slohu, který se mnohdy inspiruje pozdní koloniální érou, hlavně 17. a 18. stoletím – převážně americkým a britským koloniálním stylem. Inspiraci koloniální styl získává převážně z původních farmářských stavení prvních kolonistů, které jsou prostší, ale taky z honosných evropských měšťanských domů. Více se dočtete zde

Jihozápadní styl inspirovaný bohatou paletou odstínů zemitých tónů, jež převládají v krajinách států Arizona a Nového Mexika, a mísí se s vlivy hispánských osadníků. Kořeny ale nalézáme ve Španělsku i v Mexiku. Architektura domů v jihozápadním regionu má velké místnosti, vysoké stropy s odhalenými trámy a okázale prostorné vchody. Více se dočtete zde

 

Shaker desing. K dosažení Shaker stylu, musíme nejprve porozumět tomu, co je Shaker. V polovině roku 1700 byla v Anglii založena náboženská sekta, která věřila v jednoduchost, kočovný život a společné vlastnictví. Interiéry byly stylové a surové. Více se dočtete zde

 

Patriotic styl vzdává hold své zemi tím, že používá národní symboly jako vzory pro dekoraci. Dal by se též nazvat vlasteneckým designem interiéru.

 

Secese

tento směr byl na vrcholu od roku 1880 zhruba do roku 1910, kdy období secese bylo v plném proudu a fakticky i prvním moderním stylem 20. století. Přejímá prvky z přírody a okolního světa, místo aby čerpal inspiraci v historii. Mnoho lidí si plete secesi s art deco designem, to jsou však velmi odlišné styly. Vice se dočtete zde

 

Arabský orient

styl se vyznačuje nádhernou kombinací barev a vzorů. Na rozdíl od západního světa je arabský design velmi těsně spjatý se světem náboženství a sociálních hodnot. Návrhy zahrnují historické prvky, které se ale většinou interpretují současným způsobem. Více se dočtete zde.

 

Asijský orient

tyto interiéry odrážejí asijskou kulturu. Volba materiálů, způsob zpracování a povrchové úpravy čerpají z bohaté historie těchto národů. Tento styl bydlení představuje harmonii, estetiku a jedinečnou jemnost designu. Respektuje totiž učení feng-šuej. Více se dočtete zde.

 

Britský a Shabby Chic

existuje mnoho stylů k oslavě britského designu, my se však zaměříme na dva nejzásadnější – Britský koloniální styl a Shabby Chic. Zatímco Britský koloniální styl je zaměřen na éru největší slávy britského impéria (VÍCE ZDE), “Shabby Chic” vytváří moderní uvolněný styl (VÍCE ZDE). “Chic” se vztahuje na věci, které jsou staré, ale rozhodně stojí za to udržet.

 

Moderní

jednoduchost, sofistikovanost, elegance a čisté linky definují tento styl. Prostor je volný a čistý, bez nepotřebných věcí a doplňků. Nejpoužívanějšími barvami jsou neutrální barvy, bílá a černá, doplněné jednou výraznou doplňkovou barvou. Klasickým materiálem je dřevo, nerez, kámen nebo jejich napodobeniny a také vysoce lesklé povrchy. Více zde.

 

Francouzský

Francouzský dekor je v první řadě romantický. Inspiruje se v období vlády Ludvíka šestnáctého a doplňuje ho o moderní prvky. Hodí se do venkovských domů (PROVENSÁLSKÝ STYL) i městských bytů. (PAŘÍŽSKÝ) V designu nábytku se snoubí empírový a rokokový styl, který je ale méně zdobný.

 

Gotický

život ve středověku byl velmi odlišný od našeho v moderním světě, a proto kombinace nábytku a doplňků z tohoto období s některými moderními mohou být velmi zajímavé. Více se dočtete zde. 

 

Indický

indické interiérové styly jsou teplé a zemité. Tradiční koloniální styl i současný indický moderní design, především koberce, textilie a nábytek, je převážně z přírodního materiálu s důrazem na ruční řemeslné techniky. Více se dočtete zde.

 

Industriální

bývalé průmyslové prostory proměněny v industriální design s moderním stylem vytváří dokonalý interiér. Hrubý beton na stropech a zdech dodává prostoru moderní atraktivní vzhled a všudypřítomné dřevo celý prostor zjemňuje a zútulňuje. Více se dočtete zde. 

 

Italský

italský interiér je do velké míry ovlivněn luxusními značkami a módními návrháři jako Scarpa, Sottsasse nebo známý módní návrhář Armani. Tento poloostrov produkuje velkou škálu světově známých návrhářů, takže je téměř nemožné se netrefit. Více se dočtete zde. 

 

Japonský

přesnost, jednoduchost, originalita, čisté linie, styl a vyváženost – to jsou znaky japonského interiérového designu. Japonský styl včetně všech dekorací klade důraz na prosté a prostorné místnosti, v nichž si potrpí na maličkosti.

 

Minimalismus

používá střízlivé formy a rovné linie, které se v interiéru navzájem doplňují a dodávají mu eleganci a harmonii. Kořeny tohoto stylu sahají k Bauhausu (německá škola designu), který vycházel z funkčnosti, ale přisvojil si i postupy přísného japonského stylu, ze kterého převzal otevřený prostoru.

 

Námořní

koncept námořních designů vznikal spolu rozmachem námořní dopravy. V interiéru se uplatňují principy správného pracování s prostorem, dvojí využití nábytku a symboly spjaté s lodní dopravou.

 

Retro

retro design zahrnuje dekádu tří desítek let, 50, 60 a 70. Forma je rozmanitá, od plastových prvků po dekorace ovlivněné pop artem. Charakteristickými znaky tohoto období jsou syté barvy, výrazné kontrastní vzory zdánlivě neslučitelné – geometrické i abstraktní či florální motivy, oblé tvary nábytku, výrazné doplňky někdy téměř až kýčovité. A především plasty, a to nejen u nábytku, doplňků a nádobí, ale i u textilií, především syntetických kožešin.

– 1950: retro 50. let

– 1960: retro 60. let

– 1970: retro 70. let

 

Rustikální

styl představuje návrat ke všemu, co symbolizuje venkov, přírodu a dobu našich babiček. Starobylý oprýskaný nábytek, patina a věci, které by mohly vyprávět příběhy. Přírodní materiály jako dřevo a kámen doplněné krajkami, romantickými květinovými vzory, proužky, pletenými plédy a přehozy, přírodní a pastelové barvy – to vše dokáže přivolat kouzlo starých časů.

 

Skandinávský

tyto interiéry se obyvatelé snaží vybavit světlými barvami – nejčastěji je to bílá, krémová a světle modrá. Obvyklým materiálem je světlé dřevo. Nábytek je jednoduše vkusný a pohodlný. Interiér není přeplněný, ale útulný.

Moderní skandinávský design odstartoval v roce 1930 a je k vidění je dodnes. Rodí se ze základních principů modernismu a splývá s tradičními materiály. Celosvětovým příkladem tohoto stylu je IKEA.

Scandinávský Country styl vznikl v 17. století a trval až do konce 19. století.

 

Španělský

doteky arabského designu se mísí s výraznými barvami a tvary. Rustikální štukové stěny omítky nebo povrchové úpravě vypadají fantasticky.

 

Viktoriánský

Viktoriánská éra 1837-1901 zaznamenala mnoho velkých změn, díky masové výrobě zboží, které se stalo cenově dostupnější. Tak, jak minimalismus šetří na doplňcích a vybavení, tak si viktoriánský styl v těchto věcech libuje.

 

Vintage

mezi nejpodstatnější charakteristické rysy tohoto stylu patří kromě využívání originálních historických kousků také inspirace v jednoduchosti, přírodních materiálech a pastelových barvách. Vintage také využívá rozsáhlou paletu dekorací, které z interiéru vytvoří útulný domov.

 

Zen

design je založen na zásadách členění prostoru, funkce a světla. Tento přístup je minimalistický a využívá to nejnutnější co je v domácnosti potřeba, kde každá položka má svůj vlastní účel.  

(Zdroj foto: pinterest)