3D plošná nástěnná svítidla umožňují přizpůsobit osvětlení přesně dle individuálních potřeb.
Určujícím pro výsledný design je vývoj celého konceptu. To jak jsou technologie a materiály použity – je to o nápadu sloučeného s kulturním, ekonomickým, společenským, technologickým vývojem. Podstatné je využití mnoha technik a jejich přenesení do smysluplných objektů, které lichotí našim smyslům. Slouží jako pomocník při uvolňování stresu nebo starostí při plnění důležitých povinností a napomáhají ke zlepšení odpočinku.
“Jde o empatii, berme ji jako hlavní myšlenku“. Osmý Biennale Internationale Design Saint-Étienne přináší řadu konceptů opírajících se o toto přesvědčení. A to, že jeden z nejzákladnějších a důležitých pocitů, které lidstvo má je vnější vztah se vším okolo nás.
Barva a intenzita elementů namontovaných na zdi může být ovládána přes smartphone nebo díky senzorům sledující pohyb.
Eliumstudio převzalo patronát nad výstavou ‘Traits d’union’, která zkoumala empatii ze čtyř rozdílných úhlů: konceptuální empatie, environmentální empatie, technologická empatie a smyslová empatie, v zásadě smazala hranice mezi těmito oddělenými kategoriemi – překročením vztahu mezi lidstvem a objektem. Vytvořením množství kmenových modulů, které fungují jako počítačová síť, „Waelice“ od francouzského studia Nodesing je 3D plošná nástěnná lampa, která řeší empatii na konceptuální úrovni. Uživatel se přímo účastní počátečního návrhu a produkce jednotlivých částí nebo výsledku výroby. Jde o zdůraznění důležitosti personalizace a unikátnosti.
Waelice : interactive modular lamp from NoDesign on Vimeo.
Každý prvek obsahuje IP adresu, která umožňuje uživateli přizpůsobit intenzitu světla a barvu jednotlivých částí, čímž se nabízí možnost přizpůsobit si výsledek buď vzdáleně přes smartphone nebo přímo jednoduchým gestem zachyceným včleněnými senzory. Projekt nabízí alternativní styl produkce, kde designer je teď producent, nový umělec.
„Waelice“ umožňuje uživateli nesčetné kombinace barev a jejich světelných intenzit, které mohou být upravovány podle individuální požadované atmosféry. Kmenové moduly jsou flexibilní
Biennale Internationale Design Saint-Étienne, založený v roce 1998, se stal hlavní událostí pro profesionální designéry a všeobecnou veřejnost v mezinárodním měřítku. Setkání silně vycházející z inovací, očekávání a výzkumů napříč designem. Osmý ročník probíhal od 14. až do 31. března 2013, cílem byl další rozvoj spolupráce mezi regionem Saint-Étienne a designery, místními kulturními a ekonomickými hráči a národními a mezinárodními hosty. Biennale hostilo více než 40 výstav, současně s konferencemi a událostmi organizovanými mnoha různými herci.
(Redakce OH, foto: nodesign)