devisenhandel mit revolut was bestimmt den wechselkurs kryptowährung kryptowährung dogecoin kaufen wieviel muss man bei bitcoin investieren argumente gegen kryptowährung kryptowährung vs bargeld
Stránka se načítá...

Napište, co hledáte

Ummagumma house – A69 Architekti

Share

titulkaJak se chovat na místě, kde není patrná žádná kvalita?…kde je duch místa losován v loterii katalogových domků?…kde není zajímavá morfologie, historie, napojení na zeleň, nejsou zde dálkové výhledy? Jak je možné bez arogance definovat svoje teritorium? Jak si vytvořit vlastní svět a uniknout sousedské paranoi? Pokud neexistuje inspirativní kontext, jsme nuceni sami začít vytvářet podněty, obrazy, definovat prostředí. Tradiční schema soliterního domu v zahradě přestává platit. Rozděluje parcelu na dům a zbytek.

Tento zbytek je pak nazýván zahradou a představuje jediný filtr mezi prostorem uvnitř domu a okolním světem. Zahrada je vzájemně monitorovaným prostorem. Tak vznikají tůjové stěny, pergoly a přístřešky, které zachraňují osobní teritorium. Naše interpretace počítá se stoprocentním využitím parcely. Nevzniká dům v zahradě, ale zahrada v domě. Dům se rozprostírá na celé parcele, ignoruje přechody interieru a exterieru. Je hybridem mezi venkem a vnitřkem. Prostory zahrady se vrství s domem. V komponování klasického malířského plátna je důležité čtení vrstev a plánů.

Detail popředí, střed a pozadí. Se stejným schematem pracujeme…i když jen na prostoru omezeném velikostí pozemku. Podkladem pro vytváření formy se stal typologický diagram. Jeho smyslem bylo zachytit jednotlivé místnosti v domě a určit jejich požadavky na intimitu, oslunění, kontakt s okolím, kapacitu. Tento diagram se začal formovat do útvaru spirály. Prostory s většími požadavky na intimitu jsou umísťovány blíže k centru parcely a do větší výšky. Spirála začíná vstupem a provozním zázemím a vrcholí ložnicí.  

Spirála je přepsána do formy nosné zdi, která svým pohybem určuje hlavní prostory domu, teras, atrií a zahrad. Vrstvení plánů, pohledy z domu na dům a ze zahrady do zahrady, komponovatelné několikanásobné průhledy jsou hlavním motivem domu. 

[widgetkit id=466]

(Zdroj: A69 Architekti)

Čtěte dále