Napište, co hledáte

Kostel očima Gijse Van Vaerenberghta

Share

gijs-van-vaerenberghSice tento článek nezapadá úplně do konceptu bydlení, projekt nás nadchl natolik, že jsme se ho rozhodli publikovat.

Projekty dvojice architektů Gijs Van Vaerenbergh a Arnout Van Vaerenbergh z Belgie, ne vždy vycházejí z podnětů klienta. Naopak se snaží vnést do tvorby velkou míru autonomie.

Jejich hlavní starostí je experiment, reflexe, fyzické zapojení s konečným výsledkem a vstup diváka.

Ve vlámském provincii Limburg si občanská iniciativa Z-OUT nechala zpracovat projet, který by zachytil stavbu v tradičních venkovských linkách, i přesto však byl nadčasový. Tento kostel se skládá z 30 tun oceli a 2000 sloupců. Je postaven na fundamentu ozbrojeného betonu. Díky použití horizontálních desek, je koncept tradičních církevních prvků transformován do průhledného objektu umění.

V závislosti na pohledu diváka je tento církevní objekt vnímán buď jako masivní budova nebo se částečně/úplně rozpouští do okolní krajiny. Ti diváci, kteří stojí uvnitř kostela s hledí ven, jsou svědky abstraktní hry řádků, které přetváří okolní stěny na krajinu. Celý objekt lze číst jako úvahy architektonických témat.

(Zdroj: gijsvanvaerenbergh.com)

 

 

 

Předchozí článek
Další článek