wallet für kryptowährungen erwerben google kryptowährung kryptowährung larry ellison bilder kryptowährung kostenlos 4k welche firmen investieren in kryptowährung kryptowährung kaufen gebühren
Stránka se načítá...

Napište, co hledáte

Mísa LILIA PORCELAIN

Share

09 finální výrobek - horní stranaPři návrhu mísy byl inspirací český kubismus v porcelánu, ale také principy islámského nekonečného ornamentu. Hexogonální tvar je odvozen od geometrizované květiny (lilie) a umožňuje tvořit nekonečné řady opakujícího se vzoru. Hodí se k využití jako dózy na drobnosti, drobné pochutiny nebo jako dekorace. Mísy byly vyrobeny v malosériové výrobě mistrem Martinem Feixem v Českém porcelánu v Dubí u Teplic. Výroba spojila tradiční řemeslo výroby porcelánu se současnou technologií 3 D tisku.

 

Pro vývoj nového tvaru v porcelánu bylo nejprve třeba vyrobit přesný prototyp z nenasákového materiálu. U mísy, jejíž tvar je ryze geometrický a při výrobě vyžaduje preciznost, byla metoda 3D tisku tou nejvhodnější metodou, jak daný prototyp vyrobit. Metodou slepováním jednotlivých segmentů je to téměř nemožné docílit, navíc výroba trvá několikanásobek času v porovnáním 3D tisk, viz. mísa z plošných spojů.

01 3d model02 Porovnání technologií - vlevo fotopolymer vpravo ABS03 prototyp z fotopolymeru 

Touto metodou se dá rychle vyrobit prototyp, na kterém lze doladit případné nedostatky návrhu. Tou nejstarší a nejpřesnější metodou 3D tisku v současné době je trojrozměrný laserový tisk fotopolymeru. Fotopolymer je kapalina, citlivá na světlo. Paprsky UV světla, které touto kapalinou prochází, ji zároveň vytvrzují. Narozdíl od modelů, vyrobených z ABS plastu, nejsou na modelu vidět jednotlivé vrsty.

Fotopolymerový odlitek se použije na výrobu dvoudílné formy ze sádry, což je nasákavý materiál a slouží k dehydrataci výrobku z naředěné porcelánové hmoty. Výrobek se musí opatrně vyndat a nechat vysušit.

04 prototyp z plošných spojů05 sádrová forma06 glazovaná miska před výpalem a po výpalu

 

 

 

  

Po prvních výpalu při 900 stupních vznikne tzv. přežah neboli křehký nasákavý střep. U mís bylo třeba vybrousit tzv. nalejvák – přebytečný porcelán v hvězdici na zadní straně misky, který zůstane po nalití hlíny do formy. Poté se mísy namáčí do glazury. Jak je z fotografie patrné, do vrcholů se přidává malé množství materiálu – malé výčnělky, aby miska při výpalu měla na čem stát, protože se glazované části nesmí dotýkat desky. Po dalším výpalu na 1420 stupňů vzniká hotový produkt, u kterého je třeba ručně dobrousit hvězdici na spodní části.

07 přežah - horní strana08 přežah - zadní strana

 

 

 

 

V procesu výroby je nutná neustálá kontrola při nalití, vyjmutí z formy, výpalu a finálním opracování. Je nezbytné vypalovat mísu v peci na vteřiny přesnou dobu, jinak dochází k praskání v zářezech, což jsou místa nejvíce náchylná ke zborcení. Při výrobě takto náročného tvaru vzniká až 30 procent defektních výrobků. Na finálním tvaru výrobku se pozitivně podepsalo materiálové provedení. Zatímco počítačový model a prototyp z fotopolymeru zachovává všude ostré hrany a působí poněkud tvrdě, u porcelánu došlo k zaoblení, které míse dodává jemnost.

Možno zakoupit v našem e-shopu

09 finální výrobek - horní strana10 finální výrobek - zadní strana11 organizace mís

 

 

 

 

profilovkaDesign: Svetlana Kozhenova
Výroba fotopolymerového prototypu: Rapid prototyping, Turnov, ČR
Výroba porcelánové mísy: Český porcelán, Dubí u Teplic, ČR
Fotografie: Dan Friedlaender