Napište, co hledáte

Japonský nábytek – Tansu

Share

6a00e553d67a40883400e553bb442e8833-500wiJaponské skříně tansu pocházejí již ze sedmnáctého století a jsou proslulé svým minimalistickým stylem, využitím dřeva a jeho kresby namísto obrazu nebo laku. Jsou tak často oblíbeným sběratelským kouskem, který reprezentuje dokonalost lidového řemesla v Japonsku. Proto také mnoho sběratelů touží mít originální kus. To ale není snadné, neboť vzniká mnoho podvrhů, které jsou často výborně zpracovány a vyráběny ze starého dřeva, takže je efekt mnohdy dokonalý.

Při vstupu do Japonského domu většinou narazíte na getabako, což je druh tansu speciálně vytvořený pro uschování bot. Bývají vyrobeny z cedru a dekorovány mohou být bambusem. Posuvná dvířka této skříně se lehce otvírají a vytváří tak praktický prostor pro uskladnění obuvi. Některé getabako obsahují i prostor pro deštníky.

Bubinga Tansu 1

getabako closed

Další druh japonských skříní “tansu” slouží především pro uskladnění oblečení. Jsou překrásně zdobené, obsahují mnoho šuplíků pro různé druhy oblečení a často také různá skrytá místa, pro uschování cenností. Vrchní část této tansu má většinou velký prostor a nižší polovina je už osázena několika šuplíky, jsou většinou vyráběny na výšku, ale najdou se i opačné případy.

760 Tansu760 Tansu Cherry201101rd2

Japonská kuchyňská tansu neboli mizuya dansu byla tradičně používána k ukládání nádobí, potravin, čajů a zásob. Jsou možná to nejrozmanitější a nejvšestrannější z japonského nábytku. Obyčejně mají zásuvky mnoha rozměrů a tvarů, často každá s trochu jiným designem. Obsahují často zdobení nejlepšími japonskými dřevy jako je cedr, cypřiš, tomel a kaštan. Kuchyňská tansu se většinou skládají ze dvou částí, a proto si sami můžeme navolit, jak ji sestavíme. Můžeme například jednu část položit na bok nechat mezeru a nad ní připevnit druhou část na stěnu.

largetansu default bigx

Aby japonští obchodníci ohromovali své zákazníky, vznikali také obchodnická tansu za účelem ukládání drahých výrobků, účtů a smluv. Byly draze zdobeny kováním a drahými dřevy, stejně jako oděvní obsahovali často skryté místo pro uschování cenností. V japonských klasických domech na skříně většinou nenarazíte. Tyto domy jsou proslulé svou prostostí a tak se všechna tansu většinou dávají do skladních prostor domu, do kterého se návštěvníci běžně nepouští.  

MTS69D-BJ OPEN

(autor: Roman Frajt, foto: japaneseprint)

Předchozí článek
Další článek

Čtěte dále