Japonské skříně tansu pocházejí již ze sedmnáctého století a jsou proslulé svým minimalistickým stylem, využitím dřeva a jeho kresby namísto obrazu nebo laku. Jsou tak často oblíbeným sběratelským kouskem, který reprezentuje dokonalost lidového řemesla v Japonsku. Proto také mnoho sběratelů touží mít originální kus. To ale není snadné, neboť vzniká mnoho podvrhů, které jsou často výborně zpracovány a vyráběny ze starého dřeva, takže je efekt mnohdy dokonalý.
Při vstupu do Japonského domu většinou narazíte na getabako, což je druh tansu speciálně vytvořený pro uschování bot. Bývají vyrobeny z cedru a dekorovány mohou být bambusem. Posuvná dvířka této skříně se lehce otvírají a vytváří tak praktický prostor pro uskladnění obuvi. Některé getabako obsahují i prostor pro deštníky.
Další druh japonských skříní “tansu” slouží především pro uskladnění oblečení. Jsou překrásně zdobené, obsahují mnoho šuplíků pro různé druhy oblečení a často také různá skrytá místa, pro uschování cenností. Vrchní část této tansu má většinou velký prostor a nižší polovina je už osázena několika šuplíky, jsou většinou vyráběny na výšku, ale najdou se i opačné případy.
Japonská kuchyňská tansu neboli mizuya dansu byla tradičně používána k ukládání nádobí, potravin, čajů a zásob. Jsou možná to nejrozmanitější a nejvšestrannější z japonského nábytku. Obyčejně mají zásuvky mnoha rozměrů a tvarů, často každá s trochu jiným designem. Obsahují často zdobení nejlepšími japonskými dřevy jako je cedr, cypřiš, tomel a kaštan. Kuchyňská tansu se většinou skládají ze dvou částí, a proto si sami můžeme navolit, jak ji sestavíme. Můžeme například jednu část položit na bok nechat mezeru a nad ní připevnit druhou část na stěnu.
Aby japonští obchodníci ohromovali své zákazníky, vznikali také obchodnická tansu za účelem ukládání drahých výrobků, účtů a smluv. Byly draze zdobeny kováním a drahými dřevy, stejně jako oděvní obsahovali často skryté místo pro uschování cenností. V japonských klasických domech na skříně většinou nenarazíte. Tyto domy jsou proslulé svou prostostí a tak se všechna tansu většinou dávají do skladních prostor domu, do kterého se návštěvníci běžně nepouští.
(autor: Roman Frajt, foto: japaneseprint)